Jak zamontować zagłówek do łóżka?

Opublikowane przez: MKS Meble Na:

Chcesz zamówić łóżko z wezgłowiem, ale nie wiesz, jak przymocować zagłówek do ściany? A może twoja sypialnia wymaga metamorfozy i marzysz o idealnym miejscu na lekturę? Podpowiemy ci, jak zawiesić zagłówek na ścianie oraz jak przymocować go dobrze do ramy.

Jak zamontować zagłówek do łożka

Chcesz zamówić łóżko z wezgłowiem, ale nie wiesz, jak przymocować zagłówek do ściany? A może twoja sypialnia wymaga metamorfozy i marzysz o idealnym miejscu na lekturę? Podpowiemy ci, jak zawiesić zagłówek na ścianie oraz jak przymocować go dobrze do ramy. Dowiesz się również, dlaczego warto mieć wezgłowie oraz jak dopasować go do stylistyki wnętrza. Jeśli nie masz pomysłu na to, co wykorzystać w formie zagłówka, także znajdziesz kilka sprawdzonych pomysłów.

Zagłówek czyli wezgłowie – dlaczego warto go mieć?

Zanim dowiesz się, jak zawiesić zagłówek, warto zastanowić się, czy na pewno jest to coś dla ciebie. Czym jest zatem wezgłowie? Zagłówek, inaczej wezgłowie, to poprzeczna konstrukcja znajdująca się na szczycie łóżka, która może być niska, wysoka, tapicerowana lub drewniana. Ma zabezpieczać ścianę przed zabrudzeniami, plamami i wycieraniem. Nie są to jednak wszystkie funkcje. Zagłówek przyciąga uwagę, nadaje klimatu we wnętrzu i stanowi miejsce podparcia pleców. Już nigdy nie będziesz męczyć się z zsuwającymi się poduszkami podczas czytania lub oglądania filmów.

Jak wybrać zagłówek

Aby zastanawiać się nad tym, jak zamontować zagłówek do łóżka, należy z uwagą wybrać samo łóżko z wezgłowiem. Polecamy obejrzenie oferty dużego sklepu takiego jak nasz MKS MEBLE, by poznać dostępne modele. Zagłówki są mocowane w modelach drewnianych, tapicerowanych i kontynentalnych, ciesząc swoją fantazyjną lub minimalistyczną formą.

Wiele zagłówków jest prostych, minimalistycznych, dzięki czemu z łatwością wpasują się do innych pomieszczeń. Jeśli chcesz nadać wnętrzu akcentu retro lub elegancji, poszukaj pikowań i przeszyć. Mogą to być zagłówki z guzikami w tkaninie, z kryształkami, przeszyciami na kształt kwadratów, rombów i wiele innych możliwości. Niektóre wezgłowia są nawet fantazyjnie profilowane i wygięte, nadając łóżku wręcz futurystycznego wyglądu.

Wysokość i dopasowanie elementu do stylu wnętrza

Zanim będziesz zastanawiać się nad tym, jak zawiesić zagłówek, powinieneś zdecydować się także na jego wysokość. Jeśli nie zamierzasz spędzać czasu w łóżku w pozycji półleżącej lub siedzącej, wystarczy ci niski model. W innym przypadku poszukaj zagłówka mierzącego co najmniej 80 cm, by wygodnie oprzeć o niego głowę i plecy.

Jak dopasować wezgłowie do stylu wnętrza? Modele proste, drewniane są idealne do sypialni urządzonej w stylu skandynawskim i nowoczesnym. Jeśli chcesz podkreślić pomieszczenie urzekające stylistyką glamour lub klasyczną, poszukaj wezgłowi pikowanych lub z przeszyciami. W ultranowoczesnych aranżacjach doskonale wyglądają modele z podświetleniem LED, a w pokojach stylizowanych na boho, wezgłowia lekkie, z elementami z bambusa.

Jak zamontować zagłówek do łóżka

Do każdego łóżka jest zazwyczaj dołączona instrukcja z dokładnym wyjaśnieniem montażu krok po kroku oraz niezbędne śruby, kołki i zawieszki kątowe. Jeśli jednak nie chcesz czekać i wolisz jeszcze przed zakupem wiedzieć, czy jest to zadanie łatwe czy trudne, czytaj dalej.

Wezgłowie przymocowuje się zwykle bezpośrednio do ramy. Jak zamontować zagłówek do łóżka? Gdy złożysz już pozostałe elementy mebla, poszukaj gotowych otworów w ramie, do których zwykle mocuje się wezgłowie. Teraz umieść je we właściwym miejscu i poproś drugą osobę, żeby przytrzymała zagłówek na odpowiedniej wysokości, by następnie nasunąć nakładkę na śrubę i wkręcić ją. Upewnij się, że element jest odpowiednio wycentrowany i dokręć śruby do końca.

Montaż zagłówka do łóżka

Jak przymocować zagłówek do ściany

Jeśli zamówiłeś łóżko 160x200, 140x200 cm lub inny model bez wezgłowia, możesz chcieć zamocować go z czasem. Jak to zrobić?

W tym przypadku masz dużo opcji do wyboru. Możesz skorzystać z gotowego wezgłowia, które mocuje się do ramy łóżka, ale o wiele łatwiej znaleźć gotowy produkt montowany bezpośrednio do ściany. W wielu sklepach czekają na ciebie modne i oryginalne zagłówki z drewna, bambusa. Możesz także samodzielnie wykonać go np. z poduszek. Jak przymocować taki zagłówek do ściany? Najlepiej korzystając z gotowych okuć, zawiasów i uchwytów, by w razie potrzeby zdjąć całość i przemalować sypialnię na inny kolor.

Możesz poszukać także paneli tapicerowanych lub wykonać je samodzielnie. Wystarczy przygotować płyty wiórowe o tej samej wielkości, obić je owatą, dodać piankę, a następnie pokryć tkaniną tapicerską.

Odkurz i oczyść ścianę

Jak zawiesić zagłówek? Najpierw zadbaj o to, by wyczyścić ścianę – odkurzyć ją i odtłuścić, by klej lub taśma montażowa dobrze się trzymały. W przypadku dużych nierówności i ubytków należy je naprawić. Zanim przygotujesz komplet narzędzi, dobrze rozplanuj miejsce montażu używając poziomicy, ołówka i miarki.

Gdy jesteś już gotowy upewnij się, że łóżko i szafki nocne znajdują się w bezpiecznej odległości i zamocuj wezgłowie z pomocą kleju montażowego. W tym rozwiązaniu nie będziesz mógł zdjąć wezgłowia. Aby zawiesić zagłówek wystarczy nałożyć klej na tylną powierzchnię panelu, przyłożyć go do ściany i mocno docisnąć.

Wypróbuj taśmę i płytę OSB

Panele i inne lekkie konstrukcje zamocujesz także z pomocą taśmy samoprzylepnej na rzep. Dzięki temu szybko i bez trudu zmienisz położenie paneli, gdy zajdzie taka potrzeba. Zamiast taśmy samoprzylepnej na rzep możesz użyć także taśmy piankowej dwustronnej.

Chcesz bardziej stabilnie przymocować zagłówek do ściany? Wykorzystaj płytę OSB – zaznacz dokładnie miejsce montażu i z pomocą wiertarki wywierć otwory w ścianie oraz w płycie, po czym umieść wkręty. Końcowy zagłówek można zamocować także za pomocą zwykłych wkrętów lub haczyków.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzen Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień