Jaki wybrać stelaż do łóżka?

Opublikowane przez: MKS Meble Na:

Stelaż jest integralną częścią łóżka, bez której nie będziesz w stanie położyć materaca i wygodnie się wyspać. Nie każdy zestaw ma ten element w zestawie, możesz też chcieć go wymienić na lepszy model.

Jaki wybrać stelaż do łóżka?

Stelaż jest integralną częścią łóżka, bez której nie będziesz w stanie położyć materaca i wygodnie się wyspać. Nie każdy zestaw ma ten element w zestawie, możesz też chcieć go wymienić na lepszy model. Dzisiaj podpowiemy, jaki stelaż do łóżka będzie najlepszy do materaców piankowych, kieszeniowych oraz jak dobrać go na podstawie materiałów wykonania, wagi osoby śpiącej i innych parametrów. Sprawdź, jakie są rodzaje stelaży i jak o nie dbać.

Stelaż do łóżka – dlaczego jest tak istotny?

Z pewnością słyszałeś wiele o znaczeniu wyboru odpowiedniego materaca, który odpowiada za prawidłowy sen i regenerację w ciągu nocy. Jest to prawdą, jednak zakup najlepszego modelu nie pomoże, jeśli nie zwrócisz uwagi na stelaż. Pełni on przede wszystkim funkcję konstrukcyjną, stając się łącznikiem między materacem i łóżkiem, jednak to zaledwie ułamek jego funkcji.

Właściwie dobrany stelaż do łóżka ma zasadniczy wpływ na ułożenie ciała, a więc także jakość snu. Dodatkowo chroni łóżko 160x200 cm i modele o innych rozmiarach i przed zawilgoceniem, rozwojem grzybów i pleśni, zapewniając prawidłową cyrkulację powietrza.

Stelaż do łóżka – jaki wybrać?

Stelaż do łóżka, z którego będziesz zadowolony przez wiele kolejnych lat, musi być wykonany z solidnych i wytrzymałych materiałów.

Stelaż sosnowy

Jeśli interesuje Cię tani stelaż do łóżka, zwróć uwagę na modele sosnowe. Ich wadą jest konieczność częstej wymiany, a do tego ryzyko odkształcenia się materaca. Nie są one elastyczne, dlatego rzadko poleca się je jako wybór do domów prywatnych.

Stelaż bukowy

Stelaż z listwami bukowymi jest bezpieczniejszy dla materaca, gdyż nie powoduje jego uszkodzenia ani odkształceń. Tworzące go listewki są sprężyste i elastyczne, dzięki czemu nie wywierają na niego dużego nacisku. Warto mieć świadomość tego, że jest to najdroższy model, a jednocześnie uważany za najlepszy – sprawdzi się szczególnie pod materace wysokie i ciężkie z pianki wysokoelastycznej lub lateksu, jest także odpowiedni dla osób o wyższej wadze.

Stelaż brzozowy

Jaki stelaż pod materac polecamy? Z pewnością model brzozowy, który jest doskonałym kompromisem między jakością a ceną. Nie jest tak wytrzymały jak stelaż bukowy, ale zapewni doskonałą jakość snu bez ryzyka odkształcenia materaca. Jest przeznaczony dla lżejszych osób o wadze poniżej 80 kg i dla dzieci.

Jaki stelaż do łóżka - listwy

Wiele osób pomija ten aspekt podczas wyboru stelaża, jednak warto przyjrzeć się sposobowi osadzenia listew. Najtańsze stelaże sosnowe nie są osadzone w uchwytach, zamiast tego składają się z listewek połączonych mocnym paskiem lub jest to stelaż zamocowany na stałe np. wraz z materacem. Zwijane modele można z łatwością rozwinąć na ramie i ułożyć bez konieczności czasochłonnego montażu, nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Końcówki nie powinny ocierać się o ramę, czy przesuwać, tworząc zwartą konstrukcję, gdyż dojdzie do skrzypienia łóżka, zapadania się materaca, a nawet zniszczenia ramy.

Polecamy stelaż do łóżka z lamelami osadzonymi w uchwytach nazywanych gumkami, które są zamocowane na stałe w ramie. Są one wykonane z miększego tworzywa sztucznego, dzięki czemu nie tylko zapobiegają skrzypieniu, ale także poprawią pracę stelaża pod materacem, a co za tym idzie, zagwarantują lepszy sen i dłuższą żywotność produktu.

Stelaż do łóżka – jaki wybrać pod dany materac?

Jaki stelaż do łóżka wybrać – klasyczny czy regulowany?

Nie wiesz, jaki stelaż pod materac spełni Twoje potrzeby? Najbardziej popularne są klasyczne modele bez regulacji, kompatybilne praktycznie ze wszystkimi materacami – kieszeniowymi i piankowymi. Są one zazwyczaj tańsze, a mimo to doskonale podpierają materac i Twoje ciało.

Jeśli chcesz zainwestować więcej, zastanów się nad stelażem do łóżka regulowanym ręcznie lub elektrycznie. Dzięki temu będziesz mógł w dowolnym momencie zmienić położenie zagłówka i podnóżka. To świetnie rozwiązanie dla każdej starszej osoby i pacjenta, który większość dnia spędza w łóżku. Oczywiście jeśli jesteś osobą młodą i po prostu cenisz sobie komfort podczas relaksu i snu w swojej sypialni, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zdecydował się na taki produkt. Jaki materac pod stelaż regulowany będzie najlepszy? Te modele powinny być łączone tylko z modelami piankowymi i lateksowymi.

Inne rodzaje stelaży

Zastanawiając się nad tym, jaki stelaż do łóżka wybrać, warto poznać ich najpopularniejsze rodzaje. Wspominaliśmy już o produkcie regulowanym i klasycznym, ale nie są to jedyne możliwości.

Klasycznym rozwiązaniem są stelaże typu ruszt, które są coraz rzadziej spotykane w sklepach. Listewki są mocowane do drewnianej obudowy, tworząc konstrukcję przypominającą ruszt. Zaletą jest z pewnością niska cena, jednak brakuje im elastyczności. Popularne są modele rolowane na taśmie – są to także stelaże zaliczane do sztywnych, jednak można je łatwo przenieść.

Jaki stelaż do łóżka będzie najlepszy, jeśli nie ogranicza Cię budżet? Polecamy modele elastyczne typu flex, w których mocuje się listwy do obudowy z użyciem kieszonek.

Stelaż do łóżka – jaki wybrać, biorąc pod uwagę masę ciała?

Podczas wyboru stelaża pod materac warto zwrócić uwagę na wagę ciała. Modele brzozowe są odpowiednie dla osób do ok. 80 kg, dlatego poleca się je dla każdego, kto śpi w pojedynkę. Mocniejsze stelaże potrafią utrzymać ciężar do 150 kg, co może być konieczne w przypadku łóżka dwuosobowego.

Jaki stelaż do łóżka pozwoli i wyregulować twardość w odcinku lędźwiowym? Polecamy model brzozowy i bukowy z listwami elastycznymi. Jak wykonać tę czynność? W wybranym miejscu są zastosowane podwójne listwy spięte mocowaniami, które możesz przesunąć. Ściągnij zaczepy do środka, by stelaż i materac zrobiły się bardziej miękkie lub rozsuń na zewnątrz, by usztywnić podłoże do spania.

Stelaż do łóżka – jaki wybrać pod dany materac?

Jeśli jesteś już po zakupach materaca, być może chcesz po prostu wiedzieć, jaki typ stelaża będzie mu odpowiadał. Zasada jest prosta: wszystkie rodzaje materaców powinny leżeć na litewkach sprężynujących, a modele typu lateks, termoelastyczne i multipocket muszą być położone na stelażu, w którym odległość między listwami nie przekracza 4 centymetrów.

Jak zadbać o stelaż pod materac?

Chcesz, aby wybrany przez Ciebie produkt posłużył dłużej? Stelaż powinien znajdować się w suchym środowisku – wilgoć nie jest wskazana. Pod łóżkiem drewnianym i stelażem musi przechodzić powietrze. Polecamy także przetrzeć elementy przynajmniej dwa razy do roku, a model regulowany natrzeć specjalnym preparatem.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzen Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień