Wysokość łóżka i materaca - jaka powinna być

Opublikowane przez: MKS Meble Na:

Wybierając łóżko i materac, skupiamy się często na rozmiarze powierzchni spania oraz poziomie komfortu, zapominając o tak ważnych aspektach, jak wysokość. Dlaczego jest ważna?

Wysokość łóżka i materaca - jaka powinna być

Wybierając łóżko i materac, skupiamy się często na rozmiarze powierzchni spania oraz poziomie komfortu, zapominając o tak ważnych aspektach, jak wysokość. Dlaczego jest ważna? Zbyt wysokie lub zbyt niskie łóżko z materacem będzie uniemożliwiało wygodny sen, a wstawanie i siadanie będzie uciążliwe. Sprawdź, ile powinien wystawać materac ponad ramę łóżka oraz dla kogo lepsze jest spanie na wysokości 30-40 cm, a kto czuje się zdecydowanie lepiej na poziomie 60-70 cm.

Dlaczego wysokość łóżka i materaca jest ważna?

Jeśli tu jesteś, z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że wysokość materaca i łóżka są niezwykle ważne dla jakości Twojego snu i komfortu. Zbyt niski mebel, z którego trzeba wstawać z wysiłkiem, będzie uciążliwy na dłuższą metę – podobnie w odwrotnej sytuacji. Jeśli wysokość łóżka jest za mała, będziesz spał bliżej podłogi, na której nawet jeśli dbasz o porządek, zbiera się kurz, brud i roztocza. To niekorzystne szczególnie dla osób, które zmagają się z alergiami.

Jaka jest optymalna wysokość łóżka od podłogi?

Nie istnieje jedna idealna wartość, jednak przyjmuje się, że najbardziej komfortowe łóżka drewniane mają ok. 40-50 cm wysokości razem z materacem. Jest to jednak wartość bardzo ogólna, gdyż wysokość zależy od Twojego wzrostu i długości nóg. Jeśli chcesz być pewny, że gabaryty są wręcz stworzone dla Ciebie, usiądź na łóżku – w kolanach powinien powstać kąt prosty.

Co zrobić w sypialni, w której śpią dwie osoby o bardzo różnym wzroście? Polecamy wybrać wspomniany już model o uniwersalnej wysokości.

Wysokie łóżka – kto będzie z nich zadowolony?

Wysokość łóżka kontynentalnego może osiągać nawet 60-70 cm! Jest to mebel uważany przez wiele osób za wręcz luksusowy, który oferuje niebywałą wygodę snu, jeśli oczywiście zwrócisz uwagę na dobór odpowiedniego materaca.

Wiele osób uważa, że znaczna wysokość łóżka pozwala na najlepszy wypoczynek, dlatego można pokusić się o stwierdzenie, że jest to kwestia gustu i upodobań. Wyższe modele zwiększają na pewno higienę snu, gdyż będziesz znajdować się dalej od kurzu, nieczystości, sierści zwierząt i innych zabrudzeń znajdujących się na podłodze. Co ciekawe, wysokie łóżka mogą ułatwiać zasypianie. Dzieje się tak dlatego, że im wyżej, tym bardziej korzystna temperatura, szczególnie jeśli w sypialni zainstalowano ogrzewanie podłogowe.

Jeśli zdecydujesz się na wysokie łóżko stojące na nóżkach, łatwiej odkurzysz i zmyjesz pod nim podłogę. Poszukaj modeli tapicerowanych, które są często wyższe od drewnianych, ale nie zawsze ich skrzynia sięga samej podłogi.

Kiedy maksymalna wysokość łóżka jest dobrym pomysłem?

Jeśli jesteś osobą starszą lub szukasz modelu dla osoby niepełnosprawnej lub skarżącej się na problemy z kręgosłupem, wysoki mebel będzie dobrym wyborem. Będziesz z niego zadowolony także wtedy, gdy spędzasz w łóżku wiele czasu, korzystając z laptopa lub czytając. Jeśli masz dużą sypialnię, mebel będzie wyglądał doskonale – w małym wnętrzu zastanów się nad nim dwa razy, gdyż może wyglądać zbyt przytłaczająco.

Niskie łóżka – dla kogo będą najlepsze?

Wysokość łóżka może wynosić także poniżej wspomnianych 40 cm - taki model określany jest jako niski. Niskie łóżka są cenione za swój wyjątkowy, modernistyczny wygląd i nadają się dla osób młodych, energicznych. Będziesz z nich zadowolony, jeśli jesteś zmarzluchem i wolisz spać w wyższej temperaturze oraz wtedy, gdy chcesz urządzić sypialnię na poddaszu lub mały pokój – taki model nie będzie dominował wnętrza.

Jaka powinna być wysokość materaca?

Dawniej zalecaną wysokością materaca było kilkanaście centymetrów, dzisiaj określa się ją na ok. 20 cm. Najwyższe modele mogą mierzyć aż 30 cm, ale warto zadać sobie pytanie, czy potrzebujesz takiego produktu.

Wysokość materaca wiąże się z higieną snu i wygodą – wysokie modele składają się z większej liczby warstw, co oznacza, że są bardziej wytrzymałe, charakteryzują się wyższą odpornością na odkształcenia. Zanim zaczniesz szukać materaca pod kątem jego wysokości, polecamy poznanie bliżej dostępnych modeli i różnic pomiędzy nimi.

W dużych sklepach meblowych, takich jak MKS MEBLE znajdziesz materace piankowe, lateksowe, kieszeniowe i bonellowe z wieloma dodatkowymi wkładkami. Najniższe są modele piankowe i lateksowe, gdyż nie mają sprężyn – ich wysokość może osiągać zaledwie ok. 10 cm. Nie jest to optymalna wysokość materaca dla dorosłej osoby. Modele kieszeniowe i typu bonell osiągają zwykle ok. 20 cm grubości.

Ile powinien wystawać materac ponad ramę łóżka?

To, ile wystaje materac ponad ramę łóżka, będzie wpływało na Twój komfort snu. Zbyt niskie modele sprawią, że możesz nabawić się wielu siniaków, szczególnie gdy nie śpisz zbyt spokojnie. Optymalnie podaje się, że powinien on wystawać ok. 10 cm, by siadanie i wstawanie było komfortowe. Minimalna wartość wystawania ponad ramę wynosi 4 cm.

Jak sprawdzić, na jaką głębokość wystaje materac? Wybierając nowe łóżko 160x200 cm lub w innym wymiarze, sprawdź, na jaką głębokość osadza się materac. Może to być od kilku do kilkunastu centymetrów.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzen Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień