Jak ustawić łózko w sypialni żeby dobrze spać?

Opublikowane przez: MKS Meble Na:

Ustawienie łóżka w sypialni nie jest wcale oczywiste, szczególnie jeśli jest to małe wnętrze. Problemem staje się umieszczenie go w stosunku do okna, drzwi, a także kierunków świata, szczególnie jeśli chcesz zastosować się do zasad feng shui, by budzić się w pełni wypoczętym.

Jak ustawić łózko w sypialni żeby dobrze spać

Ustawienie łóżka w sypialni nie jest wcale oczywiste, szczególnie jeśli jest to małe wnętrze. Problemem staje się umieszczenie go w stosunku do okna, drzwi, a także kierunków świata, szczególnie jeśli chcesz zastosować się do zasad feng shui, by budzić się w pełni wypoczętym. Dowiedz się, jak ustawić łóżko dowolnych rozmiarów, bez którego żadna sypialnia nie będzie kompletna.

Jak ustawić łóżko w sypialni - podstawowe zasady

Najlepszym ustawieniem łóżka w sypialni jest dosunięcie go wezgłowiem do ściany – dzięki temu będziesz mieć do niego dostęp z trzech stron, co jest szczególnie ważne w przypadku wnętrza dzielonego przez dwie osoby. Przy takim ustawieniu bez trudu ustawisz z jednej i z drugiej strony łóżka szafkę nocną, by każdy miał miejsce na lampkę i podręczne rzeczy. Jeśli urządzasz pokój dla dziecka, możesz bez problemu dosunąć go do ściany jednym bokiem i wezgłowiem, żeby zaoszczędzić miejsce.

W dużej sypialni panuje większa dowolność, dlatego jeśli zechcesz, możesz ustawić łóżko na środku pokoju. Wtedy za wezgłowiem można ustawić np. biurko, tworząc dyskretny kącik do pracy zdalnej lub miejsce do przygotowania się przed wyjściem. Nie jest to częste rozwiązanie, ale jeśli urządzasz duże wnętrze, warto odejść od utartych schematów.

A może łóżko we wnęce?

Gdzie postawić łóżko w sypialni, jeśli dopiero projektujesz swój dom? Niektórzy przewidują specjalną wnękę, w której mieści się mebel co do centymetra. W tym rozwiązaniu na pewno poczujesz się intymnie i przytulnie, ale będzie można do niego wejść tylko z jednej strony, co może nie być komfortowe dla każdego.

Łóżko tapicerowane na pewno powinno być ustawione jak najdalej od drzwi, z pewnością nie na wprost wejścia, o ile to oczywiście możliwe ze względu na metraż. W innym przypadku przejście przez drzwi będzie niewygodne. Według feng shui absolutnie nie wolno stawiać łóżka na wprost drzwi, gdyż źle wpływa to na przepływ energii.

Ustawienie łóżka względem okien i drzwi

Gdzie postawić łóżko w sypialni z oknem? Według zasad feng shui powinno znajdować się wzdłuż ściany bez okien i drzwi, ale ze względów praktycznych jest to często niemożliwe. Możesz ustawić mebel pod oknem, ale tylko wtedy, jeśli nie będzie utrudniało dostępu do niego. W tym wypadku lepiej dosunąć do niego wezgłowie – pamiętaj jednak, że nie wolno zasłaniać okna.

Jak ustawić łóżko, żeby dobrze spać zimą? Na pewno z daleka od grzejnika, który wysusza powietrze, a przez to źle wpływa na jakość snu. Nie powinna się z nim stykać żadna część łóżka, nawet wezgłowie, gdyż ciepło może źle zadziałać na materiał wykonania mebla.

Co zrobić we wnętrzu ze skosami? Nie powinno stawiać się mebla pod stromym i niskim skosem, ponieważ będzie trudno normalnie funkcjonować. Wyjściem z sytuacji jest ułożenie materaca bezpośrednio na podłodze. Pamiętaj o tym, że jego rodzaj i wielkość ma znaczenie, dlatego obejrzyj dokładnie dostępną ofertę i poczytaj poradniki, by nie rozczarować się już po pierwszej nocy.

Jak ustawić łóżko w małej sypialni

Jak ustawić łóżko w małej sypialni

Urządzenie małej sypialni jest dużym wyzwaniem aranżacyjnym. Oczywiście możemy postawić łóżko kontynentalne lub inny model gdziekolwiek, gdzie znajdziemy odpowiednią ilość miejsca, ale może się to skończyć wieloma bezsennymi nocami. O czym zatem pamiętać?

Zwróć uwagę na projekt mebla – w naszym sklepie znajdziesz niskie łóżka mierzące np. 35 cm i wysokie modele kontynentalne o wysokości boku ponad 60 cm. Ma to ogromne znaczenie – w małej sypialni nie powinno stawiać się masywnych mebli. Ważne są także wymiary zewnętrzne mebla i wezgłowie – jeśli nie ma miejsca, nie przesadzaj ze zdobieniami. Nie wiesz, jak wybrać łóżko? Czytaj dalej, a znajdziesz nasze najlepsze propozycje!

Jak ustawić łóżko w sypialni - dodatkowe wskazówki

Nie stawiaj łóżka 160x200 ani mebla o innym rozmiarze w tzw. tunelu powietrznym. Jest to linia między oknem a drzwiami. Mogą bowiem powstawać przeciągi zaburzające Twój sen.

Nad łóżkiem powinna znajdować się odpowiednia przestrzeń, dlatego uważaj na ustawianie mebla pod skosami, a do tego nie umieszczaj elementów wiszących, szczególnie zbyt nisko. Niektóre osoby radzą, by nie ustawiać łóżka pod czymś ciężkim, co znajduje się na piętrze, a także uważać na umieszczenie w domu toalety. Jeśli będzie przylegała z drugiej strony do ściany sypialni, Twój sen może być ciągle przerywany.

Jak ustawić łóżko w sypialni – strony świata

Interesujesz się feng shui? Według filozofii Wschodu podczas snu nasze ciało odbiera naturalne fale płynące z natury, dlatego warto ustawić łóżko w taki sposób, by sprzyjało harmonijnemu przepływowi energii witalnej. Nie wiesz, jak powinno się spać: głową na północ czy na południe? Nogi powinny być skierowane na południe, a głowa na północ.

Odpowiedź na pytanie, jak ustawić łóżko względem kierunków świata nie zawsze jest łatwa, szczególnie w małym wnętrzu. Spróbuj wziąć kartkę w dłoń i narysować rozstawienie mebli w odpowiednich proporcjach. Dzięki temu szybko zobaczysz, które ustawienie się sprawdzi, a które nie ma większego sensu. Przy okazji ochronisz podłogę przed zarysowaniami spowodowanymi przestawianiem mebli.

Ustawienie łóżka ze zwróceniem uwagi na północ i południe nie jest jedyną ważną kwestią według zasad feng shui. Istotne jest także usytuowanie sypialni – powinna się znajdować w południowo-zachodniej części domu, gdyż jest to tzw. sektor związków. Dzięki takiemu ustawieniu więź między Tobą i Twoim partnerem na pewno stanie się jeszcze silniejsza.

Jak rozmieścić wszystkie meble

To, gdzie ustawić łóżko w sypialni, jest ściśle związane z umeblowaniem wnętrza. Zacznij od największych mebli, kończąc na tych najmniejszych. Gdy wiesz już, gdzie znajdzie się łóżko 140x200 czy model 120x200 cm, możesz pomyśleć o szafie, a następnie o komodzie. Jeśli chcesz ustawić w pokoju telewizor, komoda powinna być dopasowana pod kątem szerokości do elektroniki. Najczęściej stawia się ją naprzeciwko łóżka, a nad nią wiesza telewizor. Szafę możesz umiejscowić z boku pokoju – jeśli to możliwe, na szerokość całej ściany, tworząc imponującą, pojemną garderobę dla dwojga. Gdy ustawiłeś już trzy najważniejsze meble, pomyśl o szafkach nocnych, czy lustrze stojącym lub wiszącym.

Ustawienie łóżka w sypialni dla dziecka

Co z pokojem dziecka? Tak jak wspominaliśmy już wcześniej, polecamy dosunięcie mebla do ściany, aby nie zabierać niepotrzebnie przestrzeni. Mówi się, że każda osoba potrzebuje mebla o szerokości min. 90 cm i wysokości min. o 20 cm większej od jego wzrostu.

Jak dobrać i ustawić łóżko w sypialni dla najmłodszych? Urządzając pokój, zacznij od łóżka, szafy i biurka, a następnie przejdź do komód, szafek nocnych i innych mniejszych mebli.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzen Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień