7 pomysłów jak urządzić mały salon ze stołem

Opublikowane przez: MKS Meble Na:

Brakuje Państwu miejsca na to, by urządzić osobną jadalnię?

Brakuje Państwu miejsca na to, by urządzić osobną jadalnię? Doskonałym rozwiązaniem będzie salon ze stołem i wypoczynkiem, które zostaną umownie rozdzielone jako miejsca o odmiennych funkcjach. Jak wybrać kształt i rozmiar stołu, jak dopasować go do reszty pomieszczenia i na co zwrócić uwagę, by aranżacja wyglądała spójnie, jak wprost spod ręki projektanta? Zapraszamy do lektury – podamy aż 7 pomysłów i wiele dodatkowych wskazówek, jak urządzić mały salon ze stołem w bloku lub w domu.

 1. Salon ze stołem i krzesłami – praktyczne wskazówki.
 2. Kluczowe inspiracje – salonw bloku z okrągłym, kwadratowym stołem o różnych wymiarach.
 3. Salon ze stołem – nietypowe propozycje.
 4. Mały salon – 7 aranżacji ze stołem.
 5. Inspiracje – salon w bloku z krzesłami i stołem dopasowany do całej aranżacji domu.

Jak urządzić mały salon ze strefą jadalną – kilka praktycznych wskazówek

Zanim zaczną Państwo wybierać stół do małego salonu w bloku i dopasowywać do niego krzesła, pierwszym krokiem powinno być zwymiarowanie przestrzeni i przygotowanie prostego rzutu wraz z rozmieszczeniem mebli. Dodatkowo zaznaczamy okna, drzwi, a następnie rysujemy kilka dowolnych układów.

okrągły stoł w salonie z aneksem kuchennym

Jak zmieścić stół w małym salonie? Można wkomponować go np. obok wypoczynku, kuchni, ustawić na środku, jednak nie będzie to możliwe w każdym wnętrzu. Niektórzy mają ogromne narożniki wieloosobowe, a inni wolą małe sofy, dlatego wszystko zależy od rozmiaru elementów i sposobu ich ustawienia. Nie mniej ważna jest specyfika pomieszczenia. Mały salon w bloku może być otoczony czterema ścianami lub być otwarty na kuchnię. Drugie rozwiązanie to domena nowego budownictwa, które wymaga zupełnie innego podejścia do tematu.

Kwadratowy i okrągły stół w małym salonie – jakie znaczenie ma kształt i rozmiar?

Kształt stołu jest niezwykle ważny nie tylko z powodu estetyki, ale także praktyczności, by każdy mógł dobrze się widzieć i słyszeć. Na co warto się zdecydować? Mały salon w bloku, w którym ustawimy okrągły stół, zyska dużą przestrzeń użytkową bez zagracania wnętrza. Jest także bezpieczny dla dzieci i poprawia harmonię we wnętrzu. Niestety to rozwiązanie ma jeden minus – nie może stanąć pod ścianą, dlatego nie sprawdzi się w bardzo małej przestrzeni.

Jeśli chcą Państwo dosunąć stół do ściany, polecamy modele prostokątne, ewentualnie owalne. Bez problemu zmieści się przy nim kilkuosobowa rodzina.

Z kształtem ściśle skorelowane są wymiary stołu. W naszej ofercie znajdą Państwo modele o blacie 80x80 cm, które są minimum do tego, by wygodnie usiąść w kilka osób. Salon ze stołem o szerokości 120 cm będzie komfortowy dla nieco większej rodziny. W sklepie MKS MEBLE można znaleźć modele od 80 do 220 cm szerokości, dlatego bez względu na metraż, możliwości wnętrza i potrzeby każdy znajdzie swój wymarzony model. Warto pamiętać o tym, że głębokość stołu wynosi zwykle od 60 do 100 cm, a jego wysokość mierzy od 75 do 80 cm. Ostatni z wymiarów dopasowuje się do krzeseł – powinno się zachować ok. 30 cm przestrzeni między siedziskiem i blatem, by każdy mógł wygodnie usiąść. 

Podoba się Państwu salon z dużym stołem? A może nie są Państwo pewni, jaki rozmiar będzie odpowiedni dla domowników? Oto proste wskazówki dotyczące wyboru stołów prostokątnych:

 • 4 osoby – 120 cm szerokości;
 • 6 osób – 180 cm szerokości;
 • 8 osób – 240 cm szerokości;
 • 10 osób – 300 cm szerokości.

Okrągłe stoły:

 • 4 osoby – 80 cm szerokości;
 • 6 osób – 120 cm szerokości;
 • 8 osób – 160 cm szerokości;
 • 10 osób – 200 cm szerokości.

Okrągły stół w salonie

Stół w salonie – aranżacje z bardziej nietypowymi modelami

Szukają Państwo innowacyjnych rozwiązań? Stół w salonie w bloku może być rozkładany – to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą w kilka chwil powiększyć strefę jadalnianą nawet dwukrotnie. Producenci stosują różne mechanizmy – wygodne podnośniki gazowe, korbkę, szufladę ukrywającą dodatkowe elementy i inne, które warto poznać jeszcze przed zakupem. W razie wizyty gości wystarczy ustawić kilka dodatkowych krzeseł (przykładowo także składanych), mogąc wygodnie spożyć posiłek.

Mały salon ze stołem chowanym w ścianie to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą szybko ukryć strefę jadalnianą, uwalniając miejsce w mieszkaniu do wykonywania innych czynności. Na jego tyle (po złożeniu do ściany) można umieścić piękne zdjęcie rodzinne, plakat lub inne grafiki, które sprawią, że nie będzie wyglądał nieestetycznie na co dzień.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także stół wysuwany z szuflady, który na co dzień pełni rolę półki, a w razie potrzeby służy domownikom nie tylko jako miejsce do spożywania posiłków, ale również do pracy.

Pomysł 1: Okrągły stół w salonie – aranżacje dla miłośników obłych kształtów

Jak ustawić stół w małym salonie? Jeśli zdecydują się Państwo na okrągły blat, kącik wraz z krzesłami stanie się centralnym punktem wnętrza. Warto z uwagą dobrać jego proporcje, aby nie konkurował z wypoczynkiem, stając się jego równorzędnym partnerem. Taki stół może zostać znacznie odsunięty od ściany lub znajdować się blisko niej, w zależności od miejsca, jakim Państwo dysponują. Prostokątny salon w bloku o wydłużonym kształcie pozwala na stworzenie dwóch niemal niezależnych stref. W jednej może znaleźć się biblioteczka z okrągłym stołem i krzesłami, a w drugim sofa, fotel i telewizor.

okrągły stoł w salonie z aneksem kuchennym

Pomysł 2: Prostokątny stół dosunięty do ściany do bardzo małego salonu w bloku

Klasycznym rozwiązaniem do małego salonu w bloku jest stół kwadratowy lub prostokątny, który dosuwa się jednym bokiem do ściany. Dzięki temu ogranicza się przestrzeń, jaką zajmuje strefa jadalniana, do tego jest to wygodniejsza opcja dla osób, które chcą wykorzystać blat do pracy zdalnej.

Pomysł 3: Stół do małego mieszkania, który oddziela kuchnię od salonu

Jak ustawić stół w salonie, jeśli jest to przestrzeń otwarta, którą chcemy umownie oddzielić od kuchni? W zależności od możliwości wnętrza, doskonałym pomysłem jest postawienie stołu wraz z krzesłami pomiędzy pomieszczeniami, tworząc podział stref. Oczywiście nie można zaburzać ciągu komunikacyjnego, ale takie rozwiązanie ma wiele zalet – jedną z nich jest np. to, że można wygodniej podać obiad lub deser, serwując posiłki bez konieczności przemierzania całego wnętrza.

Pomysł 4: Stół w małym salonie w bloku w formie wyspy

Przeglądając inspiracje salonu w bloku, można natrafić na prosty pomysł wykorzystania stołu w formie wyspy. Do takiego rozwiązania najlepiej sprawdzą się wąskie i długie stoły, które staną w miejscu, w którym kończą się blaty robocze. Taka wyspa jest idealnym miejscem na wspólne posiłki i jako dodatkowy blat roboczy.

Pomysł 5: Stół rozkładany do małego salonu – wielofunkcyjne meble dla każdego

Mały salon ze stołem i krzesłami nie musi być wcale zagracony. Nowoczesne modele rozkładane stojące na jednej lub na czterech nogach udowadniają, że z pomocą kilku mechanizmów można wykorzystać przestrzeń do ostatniego centymetra. Polecaną opcją są stoły z opcją regulacji wysokości. Wystarczy ustawić je obok sofy lub kanapy i obniżyć do poziomu stolika kawowego – to ustawienie na co dzień. W momencie spożywania posiłków wystarczy użyć dźwigni lub korbki, by unieść go na pożądaną wysokość. Dzięki temu rozwiązaniu nie potrzebują Państwo dwóch osobnych mebli, a salon ze stołem jadalnym szybko zamieni się w pokój ze stolikiem kawowym.

Pomysł 6: Stół do małego salonu w roli pierwszoplanowej

Aranżacje małych salonów w bloku lub w domu nie muszą zawsze spychać stołu z krzesłami do roli drugoplanowej – nie każdy z nas traktuje je jako miejsce, w którym okazjonalnie spędza czas. Jeśli chętniej spotykają się Państwo przy stole, niż zasiadają na kanapie, polecamy większe modele, które staną się głównym wyposażeniem pokoju dziennego. W tym przypadku kanapę lub sofę dosuwany do ściany lub ustawiamy w innym układzie, podkreślając, że pełnią one jedynie rolę uzupełniającą.

stolik kawowy przy sofie

Pomysł 7: Aranżacja małego salonu ze stołem kawowym

Do tej pory skupiliśmy się przede wszystkim na salonie ze stołem jadalnym, jednak warto pamiętać o tym, że nie każdy z nas go potrzebuje. Część osób posiada stołki barowe przy dedykowanym stoliku obok kuchni lub często spożywa posiłki w biegu lub poza domem. W tym przypadku nawet bardzo mały salon nie zostanie niepotrzebnie zagracony meblami, które nie mają zastosowania. Jak powinien wyglądać stolik kawowy? Jego możliwości, wygląd i rozmiar zawsze dopasowujemy do pozostałego wyposażenia. Może to być model rozkładany, tradycyjny, składający się z kilku elementów – zgodnie z Państwa potrzebami.

Jak urządzić mały salon w bloku, aby stół i krzesła były spójne z resztą wyposażenia?

Aranżacje stołu w salonie muszą być spójne z tym, w jakim stylu urządzili Państwo cały dom lub mieszkanie. Przede wszystkim polecamy modele białe, beżowe i w odcieniu jasnego brązu, które nie przytłoczą wnętrza, zamiast tego, pomagając je doświetlić. Doskonały efekt dają modele o gładkim, błyszczącym wykończeniu, które dodatkowo powiększają optycznie przestrzeń. Mały salon w bloku ze stołem powinien być wypełniony meblami o lekkiej konstrukcji, które można dowolnie przestawiać z miejsca na miejsce. Warto pokusić się o meble wielofunkcyjne, np. stół z szufladą lub wspomniany już stół rozkładany, by z pomocą jednego mebla sprostać wielu potrzebom domowników. Jeśli chcą Państwo, aby mały salon w bloku ze stołem wydawał się większy, warto wykorzystać magię luster, umieszczając je w kluczowych miejscach.

Co ze wspomnianą już stylistyką? Do wnętrz industrialnych doskonale pasują stoły loftowe na czarnych, metalowych nogach i z pięknym usłojeniem na blacie. Dzięki temu, że są wykonane z płyty laminowanej, nie będzie obaw przed odłożeniem gorącej filiżanki kawy. Malutki salon urządzony w klasycznym stylu warto uzupełnić o tradycyjne drewniane stoły w jednolitym kolorze. Pasują one również do stylu skandynawskiego, jednak równie modne są modele z białymi nogami i blatem w drewnianej okleinie lub odwrotnie – z białym blatem i drewnianymi nóżkami w jasnym odcieniu. Czym charakteryzuje się stół z krzesłami do małego salonu w stylu prowansalskim? Jest biały, solidny i ma piękne, rzeźbione nogi.

Aranżacja małego salonu w bloku ze stołem nie musi być trudna

Mamy nadzieję, że wiedzą już Państwo, jaki stół do małego salonu będzie najlepszym wyborem. Zaczynając zmianę aranżacji lub urządzając swoje nowe mieszkanie, warto zacząć od poszukania inspiracji – dzięki nim łatwiej będzie stworzyć spójne wnętrze. Zapraszamy także do zapoznania się z naszą ofertą. Przygotowaliśmy nie tylko pojedyncze modele, ale także całe zestawy, które zdejmą ciężar samodzielnego dopasowywania poszczególnych elementów. Życzymy udanych zakupów!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzen Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień