Jak zaprojektować kuchnię z wykorzystaniem mebli modułowych?

Opublikowane przez: MKS Meble Na:

Kuchnia jest bez wątpienia jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu.

Ciemna kuchnia z mebli modułowych

Kuchnia jest bez wątpienia jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. To w niej spotykamy się codziennie podczas przyrządzania i spożywania posiłków, dlatego powinna spełniać wszystkie potrzeby domowników. Meble modułowe do kuchni to doskonały pomysł, który pozwoli nie tylko zaoszczędzić, ale także wykorzystać niemal każdy centymetr. Mają wiele zalet, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. Chcą Państwo wiedzieć, jaki powinien być rozkład kuchni i poznać kilka ważnych detali dotyczących szafek i mechanizmów? Zapraszamy do lektury. 

  1. Meble modułowe – kuchnia, która spełni wszystkie potrzeby.
  2. Obejrzyj kuchnie modułowe – szukamy inspiracji.
  3. Gotowe kuchnie modułowe – wymiary, które trzeba poznać.
  4. Projekt kuchni – wykonujemy rzut po dokładnym pomiarze.
  5. Jak zaprojektować kuchnię: najważniejsze układy.
  6. Wymiary szafek oferowanych przez producenta mebli kuchennych modułowych.
  7. Jak samemu zaprojektować kuchnię – dodatkowe wskazówki.

Modułowe meble kuchenne – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Nie są Państwo pewni, czy kuchenne meble modułowe będą najlepszym wyborem? Swoboda doboru kolorystyki, zestawów, układu wnętrz i wielu dodatkowych akcesoriów sprawia, że każdy bez trudu stworzy funkcjonalne wnętrze. Moduły są zaprojektowane w różnorodny sposób – można wybrać jedynie szafki z głębokimi półkami lub z zestawem szuflad. Do tego można je w każdej chwili wymienić, co nie jest możliwe w meblach wykonanych na wymiar.

Duże znaczenie ma także cena. Szafki, czy blaty wykonane przez stolarza na indywidualne zamówienie są często kilkukrotnie droższe niż meble modułowe. Kuchnia stworzona na wymiar jest co prawda lepiej wykorzystana, w szczególności ta nieustawna, ale nawet gotowe moduły można dopasować do metrażu pomieszczenia.

Zaprojektuj kuchnię marzeń – zacznij od inspiracji

Pierwszym krokiem w projektowaniu kuchni powinno być poszukanie inspiracji. Jeśli nie mają Państwo jeszcze wizji na temat tego, jak powinna wyglądać kuchnia marzeń, dobrym pomysłem jest obejrzenie dzieł projektantów i określenie pożądanej stylistyki. W końcu meble mogą być proste, minimalistyczne, z elementami drewna podkreślającymi inspiracje Skandynawią, czy z krzyżowanymi deseczkami charakterystycznymi dla stylu prowansalskiego. Błyszczące fronty i zdobione gałki to znak rozpoznawczy stylu glamour, a fronty w kolorze ciemnego dębu doskonale odnajdą się w klasycznej aranżacji. Projekty kuchni pod zabudowę są często objaśnione pod kątem funkcjonalnym, dlatego jeśli nie wiedzą Państwo, jak podejść do tego tematu, warto przeanalizować zastosowane rozwiązania i zaczerpnąć z nich coś dla siebie. 

Pamiętajmy o tym, że projekt zabudowy kuchni powinien pasować do pozostałych wnętrz, w szczególności jeśli jest ona otwarta na salon lub połączona z jadalnią. Warto przyjrzeć się kolorystyce, stworzyć prosty schemat kolorów i wybrać barwy, które na stałe zagoszczą w całym domu.

Projekt kuchni – wymiary to podstawa

Prawidłowe zwymiarowanie pomieszczenia to klucz do tego, aby zamówione szafki modułowe do kuchni po prostu się w niej zmieściły. Od czego zacząć? Na kartce papieru można narysować rzut kuchni z góry, zaznaczając w zrozumiały dla siebie sposób otwory drzwiowe i okna oraz przyłącza – to one w znacznej mierze dyktują, gdzie zostanie umieszczony zlew, piekarnik, lodówka czy zmywarka. Oczywiście można je przesuwać, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Wymiarowanie należy rozpocząć od przygotowania odpowiedniej miary – nie polecamy 2-metrowych centymetrów krawieckich i innych drobnych akcesoriów. Polecamy zmierzenie każdej ze ścian, gdyż zarówno w starym, jak i nowym budownictwie mogą zdarzać się kilkucentymetrowe różnice, które nie są bez znaczenia dla projektu kuchni. Rzut musi zostać uzupełniony o odległość między ścianami, narożników od drzwi i od okien. Warto zapisać sobie również rozmiar okien, drzwi, ich odległość od sufitu i podłogi oraz wysokość pomieszczenia.

Teraz powinni się Państwo przyjrzeć elementom konstrukcyjno-instalacyjnym, których nie wymieniliśmy wcześniej, i nanieść na rzut kuchni kaloryfer, włączniki światła i gniazdka. Jeśli ostatnie z wymienionych elementów nie są jeszcze wykonane, warto dokładnie policzyć, ile ich potrzeba – zawsze lepiej mieć o jedno czy dwa więcej.

Układ mebli w kuchni – czym jest trójkąt roboczy i jakie mamy możliwości

Jeśli mają już Państwo mniej więcej wizję tego, jak powinna wyglądać kuchnia pod kątem wizualnym i dysponują wszystkimi wymiarami, warto zadać sobie kilka pytań:

  • jak często używamy kuchni do gotowania?
  • ile osób jednocześnie przebywa we wnętrzu?
  • jakie są najważniejsze funkcje, jakie musi spełniać kuchnia (np. dużo blatów roboczych, większa ilość szuflad itd.)?

kremowa kuchnia z szafek modulowych

Osoby, które remontują dom lub urządzają kolejne mieszkanie, lepiej wiedzą, jak zrobić projekt kuchni, gdyż wyniosły już ważne doświadczenia. Są w stanie określić, na jakiej ilości blatów lepiej się pracuje, czy piekarnik powinien znajdować się tuż nad podłogą czy lepiej na wysokości i ile szafek jest niezbędnych, aby pomieścić wszystkie garnki, patelnie, talerze i inne naczynia. Jeśli jest to Państwa pierwsza kuchnia, nie warto załamywać rąk – w razie popełnienia błędu, zawsze można wymienić poszczególne moduły. To jedna z największych zalet mebli systemowych.

Popularne układy kuchni są opisane literami: I, L i C lub U. Pierwszy z nich to nic innego jak ustawienie wszystkich szafek na jednej ścianie. To znakomite rozwiązanie do małych pomieszczeń, które jednak zwiększa dystans między strefami (trójkąt roboczy), wpływając negatywnie na ergonomię. Aby tego uniknąć, warto z uwagą zaplanować rozmieszczenie lodówki, zlewu oraz piekarnika z płytą grzewczą.

Układ kuchni w literę L to przedłużenie powyższej propozycji. Ten rodzaj zabudowy pasuje do większości wnętrz zamkniętych i półotwartych, a jego dużą zaletą jest możliwość stworzenia przestronnego ciągu komunikacyjnego. W wolnej przestrzeni można także ustawić stół, by spotykać się przy nim nawet wieloosobową rodziną. 

Kuchnia w literę C znakomicie odzwierciedla założenia trójkąta roboczego. Czym jest? To trójkąt, który tworzy droga poruszania się między lodówką, zlewem i płytą grzewczą. Im jest on bardziej równoboczny, tym wygodniejsze będzie przygotowanie wszystkich posiłków. W układzie C meble są ułożone na trzech ścianach, umożliwiając ergonomiczne poruszanie się po kuchni.

Jakie są wymiary i rodzaje szafek, czyli jak zaprojektować kuchnię samemu od strony praktycznej

Projekty mebli kuchennych pod zabudowę składają się z szafek dolnych i górnych w wielu rozmiarach. O ile ich wysokość oraz głębokość są zbliżone i wynoszą na ogół 82x52 cm (dolne szafki – górne są węższe), szerokość jest różna: 40 cm, 60 cm i 80 cm. Na tej podstawie można dopasować odpowiednie meble, mierząc kuchnię i starając się dobrać elementy możliwie o tej samej szerokości. Rozróżniamy szafki standardowe, które mają półki lub szuflady oraz specjalne, dedykowane pod zabudowę piekarnika, lodówki, kuchenki mikrofalowej czy zmywarki. Te drugie cechują się odmienną szerokością, dlatego najpierw wybiera się konkretny sprzęt AGD, a dopiero później dopasowuje do niego moduł.

Do kuchni z meblami modułowymi można dobrać także wąskie szafki cargo, które mają 10, 15 i 20 cm szerokości, by lepiej zagospodarować narożniki. Chcą Państwo wykorzystać całą przestrzeń, ustawiając elementy systemu w układ L lub C? Meble kuchenne modułowe narożne zawierają specjalne szafki dolne i górne, które pozwalają na praktyczne wykorzystanie narożnika. Są one często głębsze, przedzielone jedną dużą półką, dlatego będą idealne do uporządkowania większych przedmiotów. Ten rodzaj szafki ma jeden front lub jeden front łączony.

Jeśli chcą Państwo maksymalnie wykorzystać dostępny metraż, samodzielny projekt kuchni powinien uwzględniać także wysokie szafki tzw. słupki. Ich wnętrze pozwala uporządkować naczynia, artykuły spożywcze, a nawet sztućce, jeśli znajdą się w nich szuflady. Słupki najlepiej ustawiać blisko narożników, by nie zmniejszać i nie dzielić niepotrzebnie blatu roboczego. Można w nim umieścić piekarnik i kuchenkę mikrofalową na wysokości wzroku, dzięki czemu wyjmowanie dań i kontrolowanie proces pieczenia będzie łatwiejsze.

Jak zaplanować kuchnię? Można zdecydować się na szafki zamknięte, dzięki którym łatwiej o utrzymanie porządku lub wręcz odwrotnie, pokusić się o kilka modeli bez frontów, by wyeksponować piękną zastawę. Otwarte szafki mogą znaleźć się na dole i na górze – są często wykorzystywane jako zakończenie kuchni w kształcie L, gdy bok szafki jest widoczny np. z salonu.

Zaprojektuj kuchnię jak profesjonalista – dodatkowe wskazówki

Projekt mebli kuchennych na wymiar jest wykonywany przez stolarza, który sam dobiera wszystkie wymiary. W przypadku mebli modułowych warto samodzielnie poznać kilka ważnych kwestii, by być zadowolonym ze swojego wyboru.

Blat roboczy, który można zamówić jako rozszerzenie szafek i zestawów kuchennych, stanowi jedną płaszczyznę do 400 cm – większy rozmiar wymaga docięcia i zastosowania odpowiednich łączników. Znajduje się on zwykle na wysokości ok. 85-90 cm, aby był ergonomiczny dla osób o standardowym wzroście. Szafki wiszące powinny zostać zamontowane na wysokości co najmniej 50 cm – najlepiej 60-80 cm, by przyrządzanie posiłków było wygodne. 

Jak zaplanować kuchnię? Obok płyty grzewczej powinien znaleźć się blat, by bezpiecznie odłożyć garnki poza kuchenkę. Okap kuchenny można umieścić pod szafką wiszącą lub wyeksponować go, jeśli wybiorą Państwo ozdobny model. Zmywarka rzadko znajduje się w jednym słupku wraz z piekarnikiem, co jest podyktowane względami praktycznymi. Nowoczesne urządzenia są coraz częściej przystosowane do takich rozwiązań.

Gdy wiemy, jak zaprojektować meble kuchenne

Wiedzą już Państwo, jak zrobić kuchnię swoich marzeń? Mamy nadzieję, że nasze proste wskazówki ułatwią dobór szafek, frontów i blatów, które stanowią podstawę mebli. Systemy kuchenne to świetne rozwiązanie dopasowane do różnych potrzeb, które jest trwałe i zachwyca swoim nowoczesnym wyglądem. Funkcjonalna kuchnia nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami, a jedynie z kreatywnością i garścią wiedzy, którą właśnie Państwo dostali.

Szereg kuchenny szafek modułowych

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzen Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień