Jak wymierzyć drzwi przesuwne do szafy – montaż

Opublikowane przez: MKS Meble Na:

Zamawiasz szafę na wymiar, a może chcesz wykonać drzwi przesuwne do szafy wnękowej? Jeśli nie korzystasz z gotowych rozwiązań, będziesz musiał samodzielnie wymierzyć płyty, wybrać systemy jezdne i zająć się ich montażem.

Jak wymierzyć drzwi przesuwne do szafy – montaż

Zamawiasz szafę na wymiar, a może chcesz wykonać drzwi przesuwne do szafy wnękowej? Jeśli nie korzystasz z gotowych rozwiązań, będziesz musiał samodzielnie wymierzyć płyty, wybrać systemy jezdne i zająć się ich montażem. Nie jest to łatwe zadanie dla osoby początkującej, ale na pewno nie jest to coś niewykonalnego. Z naszym krótkim poradnikiem bez trudu przeprowadzisz montaż, zmierzysz wielkość płyty i w razie potrzeby dokonasz dodatkowego wypoziomowania. Czytaj dalej, by poznać kilka detali technicznych i wskazówek dla początkujących.

Drzwi przesuwne do szafy – czy warto?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda montaż drzwi przesuwnych do szafy, być może rozważasz dopiero wszystkie za i przeciw. Drzwi przesuwne są doskonałym pomysłem do każdego wnętrza – dzięki nim nie potrzebujesz dodatkowej przestrzeni na otwieranie i zamykanie skrzydeł, jak w modelach uchylnych. Każda para drzwi musi być wyposażona w system jezdny, w tym górne i dolne tory, profile, wózek dolny, prowadnik górny, pasek buforowy, uszczelniający i domykacz gazowy (opcja). Najczęściej decydując się na takie rozwiązanie, otrzymasz pełny system od producenta, który należy zamocować zgodnie z dostarczoną do szafy instrukcją.

Jakość produktów przede wszystkim

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zamontować drzwi przesuwne do szafy, powinieneś jeszcze pamiętać o tym, że ważna jest jakość produktów. Dlatego wybieraj tylko sprawdzone rozwiązania, które znajdziesz np. w sklepie meblowym MKS MEBLE lub u polecanego stolarza. Płyta na drzwi musi być wykonana z wysokiej jakości surowców, a wózki dolne powinny być bardzo wytrzymałe, gdyż to na nich spoczywa ciężar frontów.

Jak wymierzyć drzwi przesuwne do szafy?

Zanim zaczniesz wymierzać drzwi przesuwne do szafy, powinieneś zastanowić się nad jej całościowym projektem. Jeśli chcesz wykorzystać wnękę, wystarczy, że starannie ją zmierzysz. W innym przypadku możesz samodzielnie określić, czy wolisz szafę 200 cm, a może 120 cm? Weź pod uwagę potrzeby domowników, gdyż najważniejsza jest zawsze funkcjonalność idąca w parze z estetyką. Czy postawisz szafę w sypialni, w przedpokoju, a może planujesz całą garderobę? Od tej decyzji będzie zależało nie tylko to, jak przebiegnie montaż drzwi przesuwnych do szafy, ale czy będzie dostępna i wygodna w obsłudze.

Jeśli decyzja już zapadła, postaw na podłodze poziomicę i sprawdź, czy jest płaska czy występuje spadek. Szafy na wymiar, w tym polecane modele, które znajdziesz na końcu tekstu, mogą niekiedy ukryć ewentualne niedociągnięcia budowlane. W skrajnych przypadkach może być konieczne wyrównanie podłoża, gdyż drzwi będą się samoistnie otwierać.

Jak zamontować drzwi przesuwne w szafie?

Określamy wymiary drzwi przesuwnych do szafy

Jak prawidłowo określić wymiary drzwi przesuwnych do szaf? Muszą być mniejsze niż ich obramowanie – przykładowo jeśli zamawiasz szafę 180x200 cm, powinieneś zmniejszyć wymiary, biorąc pod uwagę wspomniane wcześniej elementy systemu jezdnego. Każdy pojedynczy element zajmuje miejsce – przykładowo tory jezdne ograniczają głębokość szafy, zmniejszając ją o kilka centymetrów. Skąd wziąć wymiary? Najlepiej od producenta. Wiele systemów drzwi przesuwnych sugeruje wysokość i szerokość drzwi – często określa się wysokość jako h= H-47 mm, a szerokość jednego skrzydła jako D = ½ L + 15 mm. Duże H oznacza wysokość płyty, a duże L jej szerokość.

Określając wymiary drzwi przesuwnych do szafy, warto zaplanować ich liczbę i zadbać o symetrię, by projekt wyglądał spójnie. Ważna jest także wysokość i jej osadzenie – czy będzie stała na nóżkach ukrytych za cokołem, czy wnęka do przechowywania odzieży będzie sięgała do samej podłogi.

Jak zamontować drzwi przesuwne w szafie?

Jeśli wiesz już, na co zwrócić uwagę, najwyższa pora przejść do montażu. Najpierw przygotuj odpowiedni zestaw narzędzi oraz instrukcję dołączoną do zamówionego produktu. W kolejnym kroku sprawdź równość sufitu i podłogi, co jest szczególnie ważne wtedy, gdy chcesz bezpośrednio do nich zamocować szyny.

Od czego zacząć montaż drzwi przesuwnych do szafy? Najpierw przygotuj tor górny, który w wielu przypadkach należy dociąć do szerokości szafy. Następnie wiertłem do metalu nawierć otwory w zależności od długości toru. W kolejnym kroku zamocuj je w zależności od rodzaju powierzchni.

Następnie przytnij dolny tor jezdny i odpowiednio dopasuj go do dolnej części – pamiętaj o tym, by użyć poziomicy i cofnąć nieco tor, aby drzwi do szafy przesuwnej zostały prawidłowo wypoziomowane. Zamocuj go podobnie jak górny tor jezdny.

Montaż wózków jezdnych

Jaki będzie kolejny krok montażu drzwi przesuwnych do szafy? Jeśli samodzielnie zamawiałeś płyty, przytnij kątowniki do odpowiednich wymiarów i zamocuj je na brzegach, by ochronić je przed zniszczeniem i zadbać o estetykę. Teraz przytnij tzw. rączkę i nałóż ją na płytę – możesz dobić ją gumowym młotkiem.

Następnie przyłóż wózek i zamocuj go do drzwi z obu stron zgodnie z instrukcją. Na dole płyty umieszcza się zazwyczaj wózek z jednym kółkiem. W wielu modelach znajdziesz specjalną śrubę ułatwiającą regulację w pionie.

Jak zamontować drzwi przesuwne do szafy? W ostatnim kroku wsuń górną część w tor, unieś drzwi i wsuń dolną rolkę do dolnego toru. Gotowe! Jeśli chcesz, możesz także zamocować system cichego domyku, który umieszcza się w torach blisko krawędzi.

Na krawędziach drzwi warto zamocować także listwy uszczelniające nazywane szczotkowymi, które zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń. Jeśli po montażu okaże się, że drzwi nie przesuwają się prawidłowo, dokonaj koniecznej regulacji. Nie zapomnij o umieszczeniu tzw. pozycjonerów.

Jak zamontować drzwi przesuwne do szafy pod skosem

Niestety w przypadku skosów, tradycyjne szafy młodzieżowe lub do sypialni nie będą mogły zostać zamocowane i pozostaje zamówienie mebla na wymiar. Jak zamontować drzwi przesuwne w szafie ze skosami? Wbrew pozorom nie jest to trudne czy niemożliwe zadanie – po prostu zamiast dwóch skrzydeł, umieszcza się trzy. Jedno z nich ma skos, a pozostałe dwa są proste. Sam proces montażu nie różni się od wcześniej opisanych kroków.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzen Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień