Skrzypiące łóżko - co zrobić, żeby łóżko nie skrzypiało

Opublikowane przez: MKS Meble Na:

Warto zadbać o to, by łóżko, stelaż i materac były wygodne, stabilne i zapewniające spokojny, zdrowy sen. Niestety zdarza się, że z czasem mebel zaczyna wydawać z siebie niepokojące dźwięki, które powodują przebudzenie podczas każdej zmiany pozycji ciała.

Skrzypiące łóżko - co zrobić, żeby łóżko nie skrzypiało

Warto zadbać o to, by łóżko, stelaż i materac były wygodne, stabilne i zapewniające spokojny, zdrowy sen. Niestety zdarza się, że z czasem mebel zaczyna wydawać z siebie niepokojące dźwięki, które powodują przebudzenie podczas każdej zmiany pozycji ciała. Czy wiesz, co zrobić, gdy łóżko skrzypi? Czytaj dalej, a poznasz możliwe przyczyny oraz podstawowe sposoby rozwiązania tego problemu. Jeśli nic nie pomoże, doradzimy Ci, jak wybrać nowy model, by być z niego w 100% zadowolonym.

Dlaczego łóżko skrzypi?

Skrzypiące łóżko spędza sen z powiek wielu osobom, a źródło problemów może być bardzo różnorodne. Jeśli chcesz je usunąć, możesz oczywiście kupić nowy mebel, co będzie także konieczne, gdy nic nie pomoże. Jednak zanim podejmiesz tak drastyczny krok, dowiedz się, jak pozbyć się skrzypienia.

Czemu łóżko skrzypi? Powodów może być wiele, dlatego powinieneś przeanalizować je po kolei. Najpierw zwróć uwagę na stelaż. Jeśli śpisz na modelu sztywnym, wykonanym z drewna sosnowego lub sklejki, przyczyną skrzypienia mogą być listwy stykające się z ramą łóżka. Jeśli to jest problemem, nie pozostaje Ci nic innego, jak wymienić ten element na nowy. Nie wiesz, co wybrać? Poszukaj materaców ze stelażem np. w naszym sklepie meblowym.

Innym powodem skrzypiącego łóżka może być rodzaj drewna, z jakiego zostało ono wykonane. Wtedy rama wydaje z siebie dźwięki podczas każdego ruchu, skrzypiąc ze starości. Jeśli to jest główną przyczyną, najwyższa pora poszukać nowego łóżka 160x200 lub innego modelu – sprawdź polecane przez nas produkty.

Co zrobić, żeby łóżko nie skrzypiało?

Sposób 1

Najczęstszą przyczyną skrzypiącego łóżka są po prostu poluzowane śrubki. Aby sprawdzić, czy w Twoim przypadku to jest głównym problemem, zdejmij materac i sprawdź wszystkie połączenia. Jeśli z czasem poluzowały się wkręty lub śrubki, po prostu dokręć je, by mieć kłopot z głowy. Polecamy także zastosowanie podkładek, które wzmocnią siłę dokręconych śrub i zmniejszą ryzyko ponownego obluzowanie się elementów.

Łóżko, które nie skrzypi

Sposób 2

Jeśli po dokręceniu śrub problem nie zniknął, przyjrzyj się materacowi i ramie. Być może z powodu kontaktu między nimi powstaje nieprzyjemny dźwięk, który utrudnia Ci sen. Czy łóżko metalowe skrzypi? Jak najbardziej, ten problem może dotyczyć także stalowej ramy. Aby go rozwiązać, w obu przypadkach użyj filcu i gąbki jako izolatora bądź gumowych tulejek.

Sposób 3

Jeśli śpisz na materacu ze sprężynami we wnętrzu, to one mogą być przyczyną skrzypienia. Spróbuj naoliwić je specjalnym preparatem, a nawet gliceryną lub olejem roślinnym. Jeśli domowe sposoby nie pomogą, konieczna będzie wymiana materaca na nowy. Polecamy Ci modele piankowe bez sprężyn, które na pewno nie będą skrzypiały.

Sposób 4

Marzy Ci się łóżko, które nie skrzypi? Jeśli wcześniejsze sposoby nie przyniosły spodziewanych rezultatów, możesz przygotować wosk pszczeli lub parafinę. Co z nimi zrobić? Przyczyną skrzypienia mogą być drewniane elementy, które pracują – jeśli wetrzesz w nie wosk, istnieje duża szansa, że przestaną budzić Cię nieprzyjemnymi dźwiękami.

Sposób 5

Jeśli nie masz już pomysłów na to, co zrobić ze skrzypiącym łóżkiem, spróbuj skleić ruchome części ramy, które ocierając się o siebie, wywołują skrzypienie. Możesz użyć kleju poliuretanowego lub innego przeznaczonego do drewna, ale pamiętaj o tym, że takie działania mogą narazić stelaż i ramę na uszkodzenie.

Skrzypienie wywoływane przez materac

Przyczyną skrzypienia może być nawet sam materac, szczególnie jeśli śpisz na modelu ze sprężynami bonellowymi lub kieszeniowymi. Skrzypienie może wynikać ze zużycia – oznacza to, że jest on po prostu stary i wymaga wymiany na nowy. Jeśli Twój nowy materac wydaje z siebie niepokojące dźwięki, lepiej zwróć go i poproś o wymianę produktu – możliwe, że jest to wada fabryczna, która skutecznie zniszczy Twoje szanse na dobry sen.

Łóżko, które nie skrzypi

Pamiętaj o tym, że czasami nie warto denerwować się z powodu łóżka i za wszelką cenę próbować je naprawić. Jeśli wszystkie sposoby zawiodły, najwyższy czas na jego wymianę. Decydując się na nowy model, który znajdziesz np. w sklepie meblowym MKS MEBLE, zacznij od wyboru jego rodzaju. Czy chcesz spać na łóżku drewnianym, tapicerowanym, a może kontynentalnym? Produkty dostępne w ofercie różnią się nie tylko budową, ale także wymiarami – popularne są zarówno modele dwuosobowe 140x200 cm i 160x200 cm, jak i modele pojedyncze – 90x200 cm i 80x200 cm. Jeśli szukasz innych rozmiarów, sprawdź dokładnie ofertę, by mieć pełen ogląd możliwości.

Wymarzone, ciche łóżko

Nowe łóżko, które nie skrzypi, może mieć wiele dodatkowych cech, takich jak pojemnik na pościel, szuflady, wezgłowie z oświetleniem LED lub pikowane, zapewniające fantastyczne podparcie pleców. Dokładnie obejrzyj dostępne modele i pamiętaj o tym, by dopasować wyposażenie do stylu sypialni – tylko w ten sposób stworzysz spójną aranżację na lata.

Aby skrzypiące łóżko było tylko przykrym wspomnieniem, dokładnie poznaj parametry i dobierz do zestawu materac. Najbardziej bezpieczny będzie pod tym względem model piankowy, który nie ma żadnych sprężyn. Na koniec pamiętaj o tym, by poprawnie przeprowadzić montaż, sprawdzając, czy każda ze śrub jest odpowiednio przykręcona.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzen Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień