Jak zaprojektować wnętrze szafy w przedpokoju?

Opublikowane przez: MKS Meble Na:

Zdecydowałeś się na zakup szafy na wymiar, ponieważ w domu nie zmieści się model standardowy, a może chcesz sam zdecydować o jego wnętrzu? Popieramy Twój wybór – własne projekty najlepiej spełniają potrzeby. Bądź jednak ostrożny, gdyż to, jak zaprojektować wnętrze szafy, zależy od tego, jak chcesz wykorzystać jej wnętrze.

Jak zaprojektować wnętrze szafy w przedpokoju

Zdecydowałeś się na zakup szafy na wymiar, ponieważ w domu nie zmieści się model standardowy, a może chcesz sam zdecydować o jego wnętrzu? Popieramy Twój wybór – własne projekty najlepiej spełniają potrzeby. Bądź jednak ostrożny, gdyż to, jak zaprojektować wnętrze szafy, zależy od tego, jak chcesz wykorzystać jej wnętrze. Każda wnęka powinna mieć odpowiednią głębokość, wysokość i szerokość, dlatego czytaj dalej, by poznać najważniejsze zasady. Wymarzony mebel jest w zasięgu ręki!

Zanim zaprojektujesz wnętrze

Szafa i inne meble na wymiar to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce samodzielnie zdecydować o liczbie szuflad czy półek. Dzięki nim lepiej dopasowujesz mebel do potrzeb swojej rodziny. Przechowasz w nim nie tylko ubrania, ale także wiele innych rzeczy.

Zanim usiądziesz z kartką papieru i ołówkiem, planując wnętrze mebla, powinieneś poznać kilka detali odnośnie tego, jak zaprojektować szafę wnękową. Podamy Ci kilka ogólnych wskazówek.

Gdzie postawisz szafę

Przede wszystkim zastanów się nad tym, gdzie warto umieścić szafę – szafa wnękowa może znaleźć się w przedpokoju, sypialni, rzadziej w innych pomieszczeniach. Może być nawet zastosowana pod schodami lub na poddaszu pod skosami. Jej plusem jest to, że możesz zrezygnować z pełnej obudowy, zmniejszając końcowe koszty. Zamiast boków, dołu i góry, wystarczą Ci fronty ukrywające wnętrze mebla. Jeśli zdecydujesz się na taką opcję, pamiętaj o tym, by zabezpieczyć ściany farbą odporną na zabrudzenia lub zastosować wytrzymałą tapetę.

Jak zaprojektować szafę wnękową? Potrzebujesz wnęki o głębokości min. 60 cm, a tak naprawdę 70 cm, ponieważ 55-60 cm to minimum, by wygodnie zawiesić sukienki, bluzki i marynarki. Doliczając do tego tył mebla, front, prowadnice na rolce mierzące ok 4 cm, może okazać się, że przy 60 cm mebel będzie nieco wystawał.

Obawiasz się własnego projektu mebla? Obejrzyj szafy do przedpokoju i do sypialni w naszym sklepie, które są dostępne w wielu rozmiarach i kolorach. Będą doskonałą inspiracją do własnych poszukiwań.

Kilka słów o drzwiach

Zanim podpowiemy Ci, jak zaprojektować wnętrze szafy w przedpokoju, chcemy omówić jeszcze tematykę drzwi. Masz trzy główne możliwości do wyboru:

- drzwi przesuwne,
- drzwi uchylne,
- drzwi składane.

Drzwi przesuwne są chętnie wybierane ze względu na to, że nie zajmują dodatkowej przestrzeni podczas otwierania, dlatego mogą być zastosowane w niewielkim pomieszczeniu. Minusem jest jednak to, że nie możesz jednocześnie korzystać z całego wnętrza. Skrzydła przesuwają się na prowadnicach z mechanizmem jezdnym zamocowanych do dna szafy, podłogi, a nawet do sufitu lub ściany.

Inne rodzaje drzwi do szafy

Jak zaprojektować szafę wnękową z innymi rodzajami drzwi? Drzwi uchylne poruszają się na zawiasach krytych lub tradycyjnych – są najchętniej wybierane do małych szaf o wąskich skrzydłach, gdyż szerokie byłyby niewygodne w otwieraniu i ciężkie. Ostatnią opcją są drzwi składane, które wracają do mody. Dzięki nim po otwarciu od razu zobaczysz całe wnętrze szafy, do tego są lekkie i estetyczne. Poruszają się podobnie jak drzwi przesuwne. Warto mieć świadomość tego, że po złożeniu zajmą kilkanaście centymetrów ze światła szafy i z boku nie można np. zaplanować szuflad czy półek.

Jak zaprojektować wnętrze szafy

Wiesz, że chcesz zaprojektować szafę 200 cm, a może szafę 120 cm? Naszą pierwszą wskazówką będzie obejrzenie dostępnych modeli! Dzięki temu zrozumiesz, w jaki sposób projektuje się wnętrza, by lepiej zaplanować własne.

W kolejnym kroku przyjrzyj się swoim rzeczom – być może chcesz zawiesić głównie koszule i garnitury na drążkach, a może urządzasz szafę dla dziecka, więc większość ubranek będzie złożona na półkach? Ważna jest także ilość akcesoriów – one również muszą znaleźć swoje miejsce.

Jak zaprojektować wnętrze szafy w przedpokoju? Wylicz ilość półek, wieszaków i szuflad, korzystając z darmowych programów dostępnych w sieci lub kartki papieru. Rozrysuj wymiary szafy i to, co chcesz, aby się w niej znalazło. Zastanów się także nad tym, czy chcesz przechowywać w meblu deskę do prasowania, czy podoba Ci się lustro na froncie, a może nie wyobrażasz sobie skrzydeł bez dekoracyjnego oświetlenia LED?

Gotowe systemy

W szafie możesz wykorzystać gotowe systemy wyposażenia, takie jak kosze lub wysuwane półki, planując rozstaw ścianek co 40, 50, 60, 70 lub 80 cm bądź znaleźć produkty z płynną regulacją szerokości. Gotowe akcesoria do szaf są także dostępne w naszym sklepie – mowa o kontenerkach, czyli wkładach z szufladami, dzięki którym bez trudu przechowasz skarpetki i bieliznę.

W szafie możesz umieścić także organizery do szuflad, haczyki na apaszki i szaliki, hamulce z cichym domykiem – to detale, które zwiększą Twój komfort użytkowania mebla.

Obawiasz się samodzielnego projektowania wnętrza szafy? Zobacz szafy z szybką wysyłką, które nie dość, że w kilka dni znajdą się pod wskazanym adresem, to jeszcze nie wymagają żadnych projektów. Zapoznaj się z polecanymi przez nas szafami na wymiar, dzięki którym cały proces przebiegnie o wiele szybciej.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzen Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień