Jak zamontować i wzmocnić stelaż łóżka?

Opublikowane przez: MKS Meble Na:

Montaż stelaża do łóżka nie wydaje się z pozoru rzeczą trudną – wystarczy wykonać krok po kroku zalecenia producenta, by przez wiele lat cieszyć się doskonałą jakością snu.

Jak zamontować i wzmocnić stelaż łóżka?

Montaż stelaża do łóżka nie wydaje się z pozoru rzeczą trudną – wystarczy wykonać krok po kroku zalecenia producenta, by przez wiele lat cieszyć się doskonałą jakością snu. Inaczej jednak montuje się modele sztywne, inaczej elastyczne, a jeszcze inaczej podnoszone, z opcją pojemnika we wnętrzu łóżka. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak zamontować stelaż do łóżka oraz jak go wyregulować, ustawić, szczególnie w odcinku lędźwiowym. Podpowiemy również, jak wzmocnić stary stelaż, jeśli nie jesteś jeszcze zdecydowany na jego wymianę.

Jak zamontować stelaż do łóżka?

Stelaż do łóżka dziecięcego i dla osoby dorosłej może się od siebie również, co sprawia, że inny będzie także sposób montażu i ewentualne możliwości wprowadzenia zmian. Wyróżnimy stelaże typ ruszt, najbardziej klasyczne, ale coraz rzadziej spotykane w sklepach. Ich listewki są mocowane do drewnianej obudowy. Jak zamontować taki stelaż do łóżka? W tym przypadku wystarczy położyć go na ramie i kwestia montażu będzie zamknięta. Oczywiście może zostać dostarczony do Ciebie w częściach, dlatego konieczne może być połączenie listew z drewnianą ramą.

Popularne są stelaże rolowane, w których litewki są połączone ze sobą taśmą. Niestety nie są one zbyt elastyczne ani wytrzymałe – ich główną zaletą jest możliwość łatwego przenoszenia, gdyż nie przykręca się ich do ramy.

Polecanym produktem są stelaże typu flex, które są elastyczne i poprawiają jakość snu oraz żywotność materaca. Mogą mieć drewnianą lub metalową ramę, w zależności od tego, na jaki produkt się zdecydujesz. Na rynku znajdziesz także modele regulowane i standardowe.

Pamiętaj o jakości stelaża

Mocowanie stelaża do łóżka będzie zależało również od tego, z jakich materiałów został wykonany. Stelaże sosnowe są twarde, nieelastyczne, dlatego jego listewki nie pracują. O wiele lepszym wyborem są produkty bukowe, które są niezwykle wytrzymałe i elastyczne. Ze względu na cenę warto również rozważyć produkt brzozowy – ma podobne właściwości do buku, jednak jest mniej wytrzymały, dlatego poleca się go dla osób o wadze do 80 kg. W ofertach sklepów znajdziesz także materace ze stelażem – są to jednak produkty przeznaczone przede wszystkim do pensjonatów.

Pamiętaj o tym, że nieodpowiednio dobrany stelaż zniszczy najlepszy materac, dlatego nie warto oszczędzać.

Mocowanie stelaża do łóżka – przykręcanie

Jeśli Twój stelaż powinien zostać przykręcony, przede wszystkim zapoznaj się z instrukcją od producenta i przygotuj wszystkie najważniejsze elementy, które również powinny znaleźć się w zestawie. Całość prac wykonasz wkrętarką lub kluczem imbusowym. Po prostu połącz ze sobą elementy, przykręcając śruby w przygotowanych miejscach.

Jak ustawić stelaż pod materac?

Jak zamontować elastyczny stelaż do łóżka?

Nie we wszystkich modelach stelaży trzeba przykręcać od razu listewki do ramy, w wielu produktach ich montaż przebiega zupełnie inaczej. Zaczyna się od rozłożenia wszystkich elementów, by następnie połączyć krótszą i dłuższą lamelę oraz włożyć ją w regulator twardości (nakładka z tworzywa sztucznego). Następnie przygotowuje się dwie poprzeczki stelaża i przykręca do listwy bocznej za pomocą śruby. Gdy rama zostanie już stworzona, zaczyna się mocowanie lameli zgodnie z zaleceniami producenta – wkłada się je do specjalnych kieszonek umiejscowionych na listewce. Ostatnim etapem jest wpięcie wszystkich lameli w kieszonki oraz dokręcenie śrub do drugiej listwy bocznej.

Jak ustawić stelaż pod materac?

Gdy skończyłeś skręcanie elementów lub Twój stelaż tego nie wymaga, powinieneś wiedzieć, jak ustawić go odpowiednio do swoich potrzeb. Regulacja może zostać wykonana automatycznie lub ręcznie – pierwsze rozwiązanie jest bardziej wygodne, a drugie pozwoli Ci zapomnieć o stelażu na dłuższy czas.

Jak ustawić stelaż pod materac? Skorzystaj z instrukcji dostarczonej przez producenta – stelaż musi być wytrzymały i stabilny, by zapewnić Ci bezpieczny sen. Ręczna regulacja w odcinku lędźwiowym odbywa się za pomocą regulatorów twardości – przyciągnij je do środka, by stelaż był bardziej miękki lub rozsuń na zewnątrz, by usztywnić element.

Jak wzmocnić stelaż łóżka?

Jeśli lubisz mebel, na którym śpisz lub zamówiłeś nowe łóżko 160x200, ale chcesz wykorzystać do niego stary stelaż, musisz odpowiednio go wzmocnić. W drugim przypadku najlepiej poprosić o pomoc stolarza. Natomiast w pierwszym, gdy nic nie zmieniasz, dodaj śruby w miejscu mocowania. Zastanów się także nad dołożeniem zatrzasków w rogach, by konstrukcja była bardziej stabilna.

W wielu sklepach znajdziesz również dodatkowe listwy – zwróć jednak uwagę na materiał ich wykonania. Dzięki nim wymienisz zużyte, pęknięte lamele lub zwiększysz ich ilość, by wzmocnić konstrukcję.

Montaż stelaża do łóżka – model podnoszony

Wiele łóżek 140x200 i mebli w innych rozmiarach ma opcję pojemnika. Jeśli chcesz zobaczyć, w jaki sposób się unosi, przejrzyj ofertę dużych sklepów meblowych, takich jak MKS MEBLE. Dlaczego o tym wspominamy? Stelaż podnoszony mocuje się nieco inaczej.

Montaż stelaża do łóżka zacznij od połączenia elementów śrubami zgodnie z instrukcją. W celu wzmocnienia stelaży podwójnych stosuje się często metalowe ceowniki, których nie można pominąć. Teraz dokręć stelaż do podnośników gazowych, wykorzystując śruby, nakładki i nakrętki z zestawu. W kolejnym kroku należy zamocować go do skrzyni łóżka. Przenieś stelaż w miejsce, w którym powinien być zamontowany, a następnie wkręć śruby w przygotowane przez producenta otwory. Zacznij od przykręcenia elementów do boku łóżka, następnie do szczytu, a na końcu dodaj pasek przeznaczony do unoszenia pokrywy, by mieć wygodny dostęp do pojemnika.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzen Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień