Jak i czym wyczyścić narożnik

Opublikowane przez: MKS Meble Na:

Twój ulubiony narożnik ma plamy z kawy, herbaty, rozlanych soków, które szpecą go i sprawiają, że coraz częściej zakrywasz go kocami i narzutą?

Jak i czym wyczyścić narożnik

Twój ulubiony narożnik ma plamy z kawy, herbaty, rozlanych soków, które szpecą go i sprawiają, że coraz częściej zakrywasz go kocami i narzutą? Zamiast ukrywać, działaj – dowiedz się, jak wyprać narożnik domowymi sposobami oraz z użyciem dedykowanych preparatów. Podpowiemy, jak usunąć plamy z materiałów welurowych, ze skóry oraz pozostałych tapicerek. Dowiesz się również, jak wyczyścić meble tapicerowane z sierści i moczu zwierząt, przywracając im dawny wygląd.

Jak wyczyścić narożnik obity materiałem

Większość narożników jest obitych materiałem (nie skórą), dlatego proces czyszczenia warto rozpocząć od dokładnego odkurzenia. Nie wystarczy otrzepanie powierzchni dłonią, gdyż siedziska i oparcie są dosłownie pochłaniaczami kurzu i roztoczy. Odkurz mebel specjalnymi końcówkami, by dotrzeć do wszystkich zagłębień, w których zebrały się zanieczyszczenia.

Jak wyczyścić narożnik? Sposób czyszczenia zależy od stopnia zabrudzenia – jeśli nie widać wyraźnych plam wystarczy, że przetrzesz go roztworem wody z proszkiem do prania lub płynem do mycia naczyń. Nałóż go na kanapę i wykonuj długie, mocne ruchy, by zetrzeć brud i kurz.

Innym domowym sposobem jest użycie prześcieradła namoczonego w wodzie z płynem do płukania tkanin. Gdy odświeżysz nim dokładnie każdy centymetr narożnika, możesz użyć trzepaczki do dywanów, by preparat lepiej wniknął w tkaninę.

Jak wyczyścić narożnik obity tkaniną welurową, taką jak Monolith? Możesz użyć zimnej wody z amoniakiem.

Czym wyczyścić narożnik, aby usunąć trudne plamy?

Jeśli duży lub mały narożnik został pobrudzony kawą lub innymi trudnymi plamami, wypróbuj płyn do mycia dywanów i tapicerki. W wielu sklepach znajdziesz dedykowane, sprawdzone preparaty, dzięki którym mebel odzyska swój dawny wygląd. Nalej niewielką ilość płynu zgodnie z zaleceniami producenta do ciepłej wody, wymieszaj, aż zacznie się pienić i czyść materiał niewielką szmatką lub gąbką z użyciem wytworzonej piany.

Domowe sposoby i mydełka

Jak wyprać narożnik z pomocą domowych preparatów? Użyj kwasku cytrynowego – wymieszaj 10 g z ok. 100 ml wody i zamocz ściereczkę w roztworze. Kwasek pomoże usunąć plamy z kawy, herbaty, masła, majonezu, a nawet soku.

Do czyszczenia plam z krwi lub po owocach zaleca się także mydełko odplamiające – zaopatrz się w nie i wykonaj czyszczenie jak najszybciej. Im później zadziałasz, tym zabrudzenia wnikną głębiej i trudniej będzie je w 100% usunąć. Domowym sposobem na tłuste plamy jest talk i mąka ziemniaczana – posyp nią miejsce, w którym powstała plama, i odczekaj kilkanaście minut. Po upływie czasu odkurz tapicerkę i przetrzyj ją wilgotną ściereczką.

Jak wyprać skórzany narożnik

Czyszczenie narożnika ze skóry jest łatwym zadaniem, szczególnie jeśli zadbasz o jego dobry stan na co dzień.

Jeśli chcesz umyć narożnik ze skóry, po prostu przetrzyj go wodą z płynem do naczyń lub delikatnym mleczkiem do demakijażu. Wśród domowych sposobów wymienia się smarowanie kanapy kremem typu Nivea, ale polecamy stosowanie dedykowanych mleczek, które odświeżą wygląd mebla. Możesz nawet wykorzystać nawilżane chusteczki dla dzieci.

Czym wyczyścić narożnik z sierści zwierząt

Jesteś właścicielem kota lub psa, którzy chętnie korzystają z narożnika lub innego mebla wypoczynkowego? Możesz odkurzyć go odkurzaczem ze specjalną końcówką do usuwania sierści. Jeśli jej nie masz, spróbuj tej do czyszczenia dywanów, jednak nie spodziewaj się spektakularnych efektów. Pozostałości usuń z pomocą rolki do ubrań. Wielu właścicieli zwierząt radzi sobie także z pomocą gumowej rękawiczki – wystarczy włożyć ją na dłoń, zamoczyć w zimnej wodzie i przetrzeć nią tapicerkę. W ten sposób sierść zbije się w łatwe do usunięcia wałki.

Jak wyprać narożnik po zmoczeniu go moczem zwierząt

Narożnik lub sofa zostały zabrudzone moczem zwierząt? Wykonaj czyszczenie jak najszybciej, gdy zauważysz problem. Osusz plamę ręcznikiem papierowym lub kuchennym, po czym skrop ją zimną wodą i sokiem z cytryny. Możesz użyć także proszku do pieczenia. Oba preparaty najlepiej zostawić na całą noc, a rano przetrzeć tapicerkę miękką ściereczką. Zarówno proszek, jak i cytryna mają nie tylko wyczyścić zabrudzenie, ale dodatkowo zneutralizować brzydki zapach.

Gdy nic nie pomaga – skorzystaj z usług profesjonalisty

Gdy sprawdziłeś wszystkie metody na to, jak skutecznie wyczyścić narożnik i nadal są widoczne plamy i zabrudzenia, będziesz musiał skorzystać z usług profesjonalisty. Fachowcy będą wiedzieli, jak wyprać dany rodzaj tapicerki, by odzyskała swój pierwotny wygląd. A jeśli mebel jest w takim stanie, że czyszczenie nie przywróci mu początkowego wyglądu, po prostu zmień go na nowy.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzen Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień