Ile zawiasów do drzwi szafy

Opublikowane przez: MKS Meble Na:

Jeśli w Twoim domu lub mieszkaniu stoi szafa, której fronty dawno przestały Ci się podobać, możesz po prostu je zmienić. Być może chcesz wykorzystać stary korpus, umieszczając go we wnęce, ale bez nowych płyt na froncie odzież będzie wystawiona na ciągłą ekspozycję.

Ile zawiasów do drzwi szafy

Jeśli w Twoim domu lub mieszkaniu stoi szafa, której fronty dawno przestały Ci się podobać, możesz po prostu je zmienić. Być może chcesz wykorzystać stary korpus, umieszczając go we wnęce, ale bez nowych płyt na froncie odzież będzie wystawiona na ciągłą ekspozycję. Dzisiaj podpowiemy Ci nie tylko, ile zawiasów do drzwi szafy jest potrzebnych w zależności od wysokości i ciężkości drzwi, ale również jakie są ich popularne rodzaje. Poruszymy kwestię ich regulacji, która jest niezbędna na końcowym etapie. Gotowy na zamocowanie nowych drzwi i zawiasów w swojej szafie?

Ile zawiasów do szafy jest potrzebnych i jakie rodzaje wybrać?

To, ile zawiasów należy zamocować do szafy, zależy w głównej mierze od ich rodzajów i samych drzwi. Zbyt mała ilość spowoduje opadnięcie skrzydła, a nawet wyrwanie elementów łączących. Standardowo stosuje się na górze skrzydła 2-3 zawiasy w bliskiej odległości oraz 2 dodatkowe na dole. Są to jednak bardzo ogólne wartości, dlatego warto poznać rodzaje zawiasów i ich budowę.

Jak wybrać rodzaj zawiasów do drzwi szafy? Zwróć uwagę na grubość materiału, z jakich są wykonane fronty – płyta musi być grubsza niż sam element. Istotny jest także sposób otwierania, czy rozwierają się tradycyjnie w bok, czy w inny sposób. Jeśli drzwi znajdują się wewnątrz, należy wybrać zawiasy wpuszczane, a jeśli mają co najmniej dwa elementy, lepszą opcją jest model składany.

Jeśli dobór ilości zawiasów i montaż drzwi wydaje Ci się zbyt trudny, najlepiej poszukać nowej szafy do sypialni lub do przedpokoju – liczne modele o bardzo odmiennej stylistyce i w różnym rozmiarze znajdujesz w ofercie dużych sklepów meblowych, takich jak MKS MEBLE.

Podstawowe rodzaje zawiasów

Zawiasy do drzwi nakładanych potocznie nazywane zerówką są najczęściej stosowane w drzwiach położonych na zewnątrz korpusu mebla. W przypadku dwóch skrzydeł ilość zawiasów do drzwi szafy będzie dwa razy większa, a ich typ jest określany bliźniaczym.

Planujesz zamocować drzwi szafy we wnęce? Zawiasy do drzwi wpuszczanych, czyli położonych wewnątrz, pomiędzy ścianami lub ściankami mebla, są nazywane potocznie „15”.

Chcesz zrezygnować z uchwytów? Wybierz zawiasy z odbojnikiem, by stworzyć system „push to open” – po lekkim naciśnięciu frontów skrzydło automatycznie się otworzy. Niektóre zawiasy mają funkcję „clip-on”, która samoistnie wyhamowuje drzwi zamykane z rozmachem (tzw. cichy domyk).

Ile zawiasów do drzwi szafy?

Ilość zawiasów do drzwi szafy, tak jak wspominaliśmy wcześniej, zależy od wysokości skrzydła i ich wagi. Użyj dwóch zawiasów w drzwiach mierzących mniej niż 100 cm, o wadze poniżej 5 kg. Skrzydła drzwi o wysokości w granicy 100 do 150 cm i wadze między 5 a 10 kg powinny zawisnąć na minimum trzech zawiasach. Jeśli mocujesz drzwi o wysokości od 150 do 200 cm i wadze w granicy od 10 do 15 kg, zastosuj cztery lub pięć zawiasów.

Jak je rozplanować? Górny zawias umieść w odległości ok. 10-12 cm od górnej krawędzi, a ostatni, dolny zawias 20-25 cm od brzegu. Z pewnością wiesz o tym, że wymieniając drzwi w szafie 120 cm czy 240 cm, najpierw mocujesz zawiasy na płasko, następnie wyrównujesz je z korpusem – nie da się wykonać montażu drzwi w inny sposób.

Jak wyregulować zawiasy?

Gdy wiesz już, ile zawiasów do drzwi szafy potrzebujesz oraz jaki rodzaj odpowiada Twojemu projektowi, nadeszła pora na ostatni krok, czyli regulację. Zamknij drzwi szafy i przyjrzyj się ich pozycji w stosunku do korpusu – jaka jest odległość dolnej krawędzi i czy zgadza się w obu skrzydłach.

Regulację zacznij od górnego zawiasu, poluzowując wkręt i przesuwając łapę. Jeśli przesuniesz ją w kierunku na zewnątrz, zmniejszysz szczelinę między drzwiami. Gdy uznasz, że regulacja się udała, dokręć poluzowane wkręty.

Jeśli zauważysz zbyt dużą przerwę w płaszczyźnie poziomej między skrzydłami drzwi, odkręć środkową śrubę i przesuń front w odpowiednie miejsce. Następnie ponownie go dokręć.

Wymiana zawiasów w drzwiach wydaje się za trudna? Być może lepszym pomysłem będzie zmiana mebla na nowy – koniecznie zobacz nasze szafy z szybką dostawą

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzen Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień