Czym wyprać łóżko – czyszczenie

Opublikowane przez: MKS Meble Na:

Aby meble, które znajdują się w Twoim domu, wyglądały świeżo i estetycznie nawet po długim okresie użytkowania, należy odpowiednio o nie zadbać. W przypadku niektórych elementów wyposażenia może być to dość problematyczne.

Czym wyprać łóżko – czyszczenie

Aby meble, które znajdują się w Twoim domu, wyglądały świeżo i estetycznie nawet po długim okresie użytkowania, należy odpowiednio o nie zadbać. W przypadku niektórych elementów wyposażenia może być to dość problematyczne. Najlepszym przykładem są tu łóżka – ich złożona konstrukcja oraz liczba zastosowanych materiałów wymaga odpowiedniego podejścia do sprawy. Na szczęście dzięki niektórym domowym sposobom na czyszczenie łóżka, zadanie to nie będzie tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Czym wyczyścić łóżko – najlepsze domowe sposoby

Łóżka mogą się różnić pod wieloma względami. Przykładowo w sklepie MKS MEBLE można spotkać się z bardzo szeroką ofertą tych mebli. Mogą Państwo znaleźć w niej łóżka tapicerowane, łóżka drewniane czy łóżka do sypialni z materacem. Każdy typ łóżek wymaga odpowiedniego zadbania. W zależności od zastosowanych materiałów niektóre z domowych sposobów na czyszczenie łóżka sprawdzą się lepiej, a niektóre gorzej.

Polecamy piękne i funkcjonalne łóżka MKS MEBLE do sypialni małżeńskiej oraz dla dzieci i młodzieży.

Do najpopularniejszych i jednocześnie najprostszych sposobów na pozbycie się plam z łóżek czy narożników należy pocieranie miejsca zabrudzenia wilgotną szmatką. Do tego zadania warto użyć wody wymieszanej z płynem do mycia naczyń, a w przypadku bardziej rozległych plam – wody z sodą oczyszczoną. Nie należy jednak przesadzać ze środkiem czyszczącym! Może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego – mogą powstać trudne do usunięcia odbarwienia koloru. Podczas czyszczenia warto pamiętać o odpowiedniej technice. Pocieranie powinno odbywać się od zewnątrz do środka zabrudzenia tak, by uniknąć jego powiększenia. Po całym procesie mebel należy pozostawić do wyschnięcia.

Welurowe łóżka lub narożniki do salonu dobrze jest czyścić za pomocą mieszanki wody i amoniaku. Przy użyciu delikatnej szmatki należy wykonywać ruchy zgodnie z kierunkiem ułożenia włosków. Po wszystkim warto przeczesać mokre miejsce szczotką z miękkim włosiem i lekko podsuszyć suszarką. Jeśli chodzi o czyszczenie drewnianych konstrukcji łóżek, w tym celu można skorzystać ze specjalistycznych środków do drewna, a w przypadku niewielkich i świeżych plam w większości przypadków wystarczy gąbka namoczona w ciepłej wodzie.

Jak wyczyścić łóżko tapicerowane?

Wiele osób zastanawia się, czym wyczyścić łóżka tapicerowane. Meble tapicerowane są niezwykle wymagające, jeśli chodzi o ich czyszczenie. Jednak wbrew pozorom, wcale nie trzeba tego zlecać specjalistycznym firmom. Korzystając ze środków dostępnych w domu, każdy z nas bez problemu upora się z tym zadaniem.

Podstawową rzeczą, o której należy pamiętać podczas czyszczenia łóżek tapicerowanych, jest wykonywanie okrężnych i równomiernych ruchów. Dzięki temu materiał nie naciągnie się i nie odkształci, lecz zachowa wszystkie swoje dotychczasowe właściwości. Zbyt agresywne szorowanie może być przyczyną różnych uszkodzeń mechanicznych, których z pewnością każdy z Państwa chciałby uniknąć.

Bardzo dobrym i nieinwazyjnym sposobem czyszczenia łóżek tapicerowanych jest posypanie plamy talkiem bądź mąką ziemniaczaną. Proszek należy pozostawić na meblu przez kilkanaście minut, a następnie odkurzyć i przetrzeć wilgotną szmatką bez pocierania.

Czym wyprać łóżko zabrudzone moczem?

W przypadku łóżek dziecięcych jednym z najczęstszych problemów jest mocz. Na szczęście i z tym można sobie w łatwy sposób poradzić. Jak wyczyścić łóżka, które zostały zabrudzone przez dzieci lub zwierzęta domowe? W tym celu warto skorzystać z roztworu sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego, wody utlenionej, soli kuchennej lub octu. Należy jednak pamiętać o szybkiej reakcji. Powyższe sposoby sprawdzą się tylko wtedy, gdy plama będzie jeszcze mokra. W innym przypadku konieczna będzie wizyta specjalistów.

Plamy z moczu to prawdziwa zmora dla każdego rodzica czy właściciela zwierzęcia domowego. Dlatego dobrze jest wcześniej przemyśleć wybór tkaniny, którym pokryty będzie mebel. Jeśli chodzi o materiały, które wykorzystywane są do obicia mebli dostępnych w sklepie MKS MEBLE, warto postawić na Casablancę wzbogaconą o technologię cleanaboo, która zapobiega wchłanianiu cieczy w głąb materiału. Strzałem w dziesiątkę będzie także tkanina Madryt wyróżniająca się łatwym czyszczeniem.

Czym wyprać łóżka, na które wylała się kawa, herbata lub wino?

Jak uporać się z zabrudzeniami takimi jak kawa, herbata czy wino? Zasada jest prosta – im szybciej, tym lepiej. W przypadku czyszczenia łóżek zalanych kawą lub herbatą najlepiej sprawdzi się roztwór kwasku cytrynowego i wody o stężeniu od 5 do 10%. Pomóc także może przetarcie powierzchni mebla proszkiem do prania rozpuszczonym w wodzie. Jeśli chodzi o plamę z czerwonego wina, pozbycie się jej może być znacznie trudniejsze. Jednym ze sposobów jest posypanie zabrudzenia dużą ilością soli. Po wykonaniu tego zabiegu należy przystąpić do czyszczenia łóżka z pomocą roztworu kwasku cytrynowego – podobnie jak w przypadku kawy czy herbaty.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzen Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień