Co zamiast drzwi do szafy

Opublikowane przez: MKS Meble Na:

Zwykłe szafy z drzwiami uchylnymi lub przesuwnymi wydają Ci się zbyt nudne lub po prostu nie spełniają Twoich oczekiwań? Nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować czegoś nowego!

Co zamiast drzwi do szafy

Zwykłe szafy z drzwiami uchylnymi lub przesuwnymi wydają Ci się zbyt nudne lub po prostu nie spełniają Twoich oczekiwań? Nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować czegoś nowego! Czytaj dalej, a poznasz najlepsze pomysły na to, czym zastąpić szafę oraz jak zasłonić zawartość garderoby. Polecamy zastosowanie naszych propozycji głównie w sypialni, w której nie przebywają się zwierzęta – w innym przypadku zachowanie czystości może być zbyt trudne.

Drążki, czyli co zamiast szafy

Zanim podpowiemy Ci, co użyć zamiast drzwi do szafy, być może powinieneś rozważyć zastosowanie systemów przechowywania odzieży bez mebla z obudową i korpusem. Mowa o specjalnym drążku z kółkami, dzięki któremu Twoja sypialnia będzie przypominała garderobę gwiazd.

Możesz znaleźć drążek wykończony w bardzo różnej stylistyce – od modeli nowoczesnych, aż po stylizowane na retro, zdobione. Minusem tego rozwiązania jest to, że odzież musi zostać zawieszona na wieszakach, co może nie sprawdzić się w każdym wypadku. Co zamiast szafy? Możesz postawić nieopodal komodę, w której ułożysz swetry i inną odzież nienadającą się do zawieszenia na drążku. Takie odsłonięte szafy są szczególnie popularne wśród młodzieży. Odradzamy je jednak w przypadku właścicieli zwierząt.

Co zamiast drzwi do szafy – zasłona lub kotara

Jednym z najprostszych i jednocześnie najpopularniejszych rozwiązań jest zwykła zasłona lub kotara. Dzięki niej ewentualny bałagan zostanie zasłonięty, a zabrudzenia nie przedostaną się dalej, jeśli zadbasz o jej odpowiednią długość. Zasłona sprawdza się w szafach wnękowych, zastępując drzwi przesuwne. Możesz użyć jej także w szafie na całą szerokość ściany – z pewnością będzie wyglądała niecodziennie i stylowo.

Dlaczego warto rozważyć zasłonę?

Dużą zaletą stosowania zasłon zamiast drzwi do szafy jest to, że możesz w każdej chwili zmienić ich wygląd. Użyj modeli gładkich w jasnej kolorystyce lub wręcz odwrotnie, produktów z wyrazistym wzorem, zmieniając wystrój wnętrza. Możesz wybrać kolor identyczny ze ścianami lub postawić na kontrast. Aby zamocować zasłonę, wystarczy kupić drążek na wymiar i zamówić produkt z gotowymi otworami do nałożenia na konstrukcję. Zasłona może mieć piękne ryflowania, fale i inne zdobienia – zdecyduj, jaki wygląd najbardziej Ci odpowiada.

Jeśli zastanawiasz się, co zamiast szafy pozwolić Ci urządzić pojemną przestrzeń na uporządkowanie odzieży, rozważ specjalną garderobę, która będzie ukryta za kotarą lub zasłoną. Pamiętaj jednak o tym, że ten pomysł sprawdzi się tylko w sypialni – szafa z zasłoną w przedpokoju lub w salonie będzie nietrafionym pomysłem.

Ażurowe elementy zamiast drzwi do szafy

Nie należysz do miłośników lejących się materiałów i kotar? Doskonałym rozwiązaniem są ażurowe drzwi wykonane z drewna, płyt, a nawet z metalu. Dzięki tak dużej dostępności materiałów możesz uzyskać efekt, na jakim najbardziej Ci zależy. Dodatkowo zadbasz o prawidłową wentylację szafy. O czym pamiętać podczas wyboru ażurowych elementów? Drzwiczki występują w wersji składanej, przesuwnej, jak i tradycyjnej – w ten sposób najlepiej dopasowujesz je do innego wyposażenia.

Co zamiast drzwi do szafy – gotowe rolety

Jeśli szafa, którą chcesz urządzić w sypialni, nie jest zbyt szeroka, możesz bez problemu zamocować rolety. Są one niezwykle praktyczne, gdyż chłodzą latem, a zimą zapobiegają przedostawaniu się chłodnego powietrza z innych pokojów. Nie sprawią Ci także trudności w utrzymaniu czystości – w porównaniu do zasłon nie trzeba ich prać i prasować, a wystarczy przetrzeć ściereczką raz na tydzień lub dwa.

Drzwi harmonijkowe

Zamiast szafy z tradycyjnymi drzwiami możesz zasłonić zawartość modelami harmonijkowymi. Są dostępne w wielu wersjach zarówno kolorystycznych, jak i materiałów wykonania. Popularne są modele plastikowe i drewniane, dodatkowo producenci zdobią je nadrukami kwiatów, miast, abstrakcyjnymi grafikami, tworząc prawdziwe dzieła sztuki.

Nietypowe drzwi przesuwne

Co zamiast szafy z tradycyjnymi drzwiami przesuwnymi? Ciekawym pomysłem są drzwi przesuwne, mocowane do ściany – skrzydło będzie poruszało się w specjalnej kasecie lub przesuwało na ścianę, dlatego koniecznie może być odsunięcie od tej ściany łóżka, przestawienie lustra i innego wyposażenia sypialnianego. Modele naścienne mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe i są polecane szczególnie do sypialni z małą, przylegającą garderobą. Wadą tego rozwiązania jest słabsza izolacja akustyczna.

Innym nietypowym pomysłem są drzwi przesuwne pokryte na całym froncie taflą lustra. Zamiast drzwi do szafy, które są widoczne z daleka, będziesz mieć piękne lustro, w którym przejrzysz się przed każdym wyjściem. Jeśli chcesz, by wyglądało dekoracyjnie, możesz pokryć je specjalnymi naklejkami lub zamówić produkt dekorowany sitodrukiem lub piaskowaniem.

Żaden pomysł nie przypadł Ci do gustu? Poszukaj szafy w jednym z dużych sklepów meblowych, takich jak MKS MEBLE – mamy dla Ciebie wiele różnorodnych modeli – od małych szaf 120 cm, aż do modeli o szerokości 240 cm.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzen Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień