Jakie łóżko dla 3 latka

Opublikowane przez: MKS Meble Na:

Twoje dziecko kończy niedługo 3 lata i przestaje mieścić się w swoim łóżeczku? Najwyższa pora na zakup nowego mebla! Dowiedz się, jaki wymiar będzie odpowiedni dla malucha w tym wieku i czy warto wybierać model mniejszy, czy od razu produkt w rozmiarze dla osoby dorosłej.

Jakie łóżko dla 3 latka

Twoje dziecko kończy niedługo 3 lata i przestaje mieścić się w swoim łóżeczku? Najwyższa pora na zakup nowego mebla! Dowiedz się, jaki wymiar będzie odpowiedni dla malucha w tym wieku i czy warto wybierać model mniejszy, czy od razu produkt w rozmiarze dla osoby dorosłej. Podpowiemy także, na co zwrócić uwagę, troszcząc się o bezpieczeństwo pociechy, a także jak dobrać materac, by zagwarantować wygodny sen. Sprawdź, jakie łóżko dla 3 latka spełni potrzeby Twojej rosnącej pociechy.

Jaki wymiar łóżka dla 3 latka będzie najlepszym wyborem

Wybór łóżka dla 3 latka warto rozpocząć od rozmiaru. Tak naprawdę dzieci rosną w różnym tempie i dla jednych odpowiedni będzie model mniejszy, gdy inne ledwo się w nim zmieszczą. Po łóżeczku niemowlęcym producenci oferują rozmiary 140x70 cm, 160x80 cm i 190x80 cm. Są to modele przeznaczone dla kilkuletnich maluchów, które z pewnością wystarczą na kilka kolejnych lat.

Jeśli nie chcesz wymieniać mebla w krótkim czasie, powinieneś zwrócić uwagę na modele w rozmiarze dla osoby dorosłej. Jaki wymiar łóżka dla 3 latka wystarczy aż do okresu dorosłości? Poszukaj łóżek o wymiarach 90x200 cm, 80x200 cm lub najwęższych 70x200 cm. Jeśli nie ograniczają Cię rozmiary pokoju dziecięcego, możesz wybrać nawet model 120x200 cm. Ma jedną dużą zaletę – maluchy w tym wieku często potrzebują obecności rodzica podczas usypiania. Jeśli chcesz zadbać o swój komfort, zdecydowanie postaw na większą powierzchnię spania.

Materiały wykonania

Jakie łóżko dla 3 latka przetrwa jego ruchliwość i brak ostrożności? Najpopularniejsze są z pewnością produkty wykonane z płyty wiórowej, laminowanej, np. z elementami z MDF-u. Są trwałe, stabilnie połączone, a dzięki przemyślanej konstrukcji sprawiają, że dziecku nic nie grozi, nawet jeśli uwielbia skakać po materacu. Wybierając łóżko dla 3 latka, zwróć uwagę na to, czy zostało wykonane z materiałów wolnych od toksycznych substancji – to szczególnie ważne przy młodym, rozwijającym się organizmie.

Przyjrzyj się także krawędziom – powinny być zawsze zaoblone, by uniemożliwić zrobienie sobie krzywdy przez nieuważnego malucha. O ile modele przeznaczone dla dzieci są zwykle zabezpieczone na obrzeżach, tak modele dla dorosłych mogą nie mieć takich udogodnień.

Bezpieczne łóżko dla 3 latka

Wspominaliśmy już o materiałach wykonania, jednak nie jest to jedyny aspekt bezpieczeństwa. Łóżko dla 3 latka powinno mieć barierkę, szczególnie jeśli Twoja pociecha jest bardzo ruchliwa. Może to być element stały, ale zamiast niego polecamy modele zdejmowane i regulowane. Jeśli dziecko bardzo wierci się podczas snu, zatroszcz się także o miękkie ochraniacze.

Jakie łóżko dla 3 latka będzie funkcjonalne

Mogłoby się wydawać, że łóżko dla 3 latka to po prostu rama i materac, jednak nowoczesne modele mogą mieć także inne funkcjonalności. To szczególnie ważne wtedy, gdy nie chcesz zmieniać mebla i ma posłużyć dziecku nawet przez kilkanaście lat.

Zwróć uwagę na wezgłowie – to wysoki element konstrukcyjny mocowany do szczytu łóżka, który chroni ścianę przed wycieraniem i zabrudzeniami. Pełni także funkcję praktyczną. Dzięki niemu dziecko wygodnie oprze się podczas czytania książki.

Jeśli w pokoju dziecięcym brakuje miejsca i nie wystarcza już ani szafa ani komoda, koniecznie wybierz łóżko dla 3 latka z pojemnikiem na pościel lub szufladami. Dodatkową przestrzeń wykorzystasz na uporządkowanie pościeli, czy odzieży sezonowej.

Materac, czyli kwestia komfortu

Jako rodzicowi z pewnością zależy Ci na tym, by maluch wysypiał się i dbał o zdrową postawę. Materac ma w tym procesie ogromne znaczenie. Dla malucha najlepsze będą materace piankowe i lateksowe. Poszukaj dodatkowych wkładek, pianki reagującej na temperaturę ciała i nacisk oraz sprawdź, czy wybrany model ma opcję zdjęcia i wyprania pokrowca.

Dla malców odpowiednie są także materace kieszeniowe, najlepiej multipocket, które mają sprężyny reagujące punktowo. To lepsze produkty niż materace ze sprężynami typu bonell. Zwróć uwagę na twardość produktu – H1 jest dedykowane dla osób o niskiej masie ciała, podobnie jak H2. Z kolei H3 i twardsze modele nie będą najlepsze dla małych dzieci.

Łóżeczko, które pokocha maluch

Gdy ustalisz już, jaki wymiar łóżka dla 3 latka będzie najlepszy i wiesz, na co zwrócić uwagę w kwestii materiałów i funkcjonalności, możesz zastanowić się nad designem. Jeśli urządzasz cały pokój dla malucha, polecamy meble systemowe. Systemy to specjalne zestawy, w których znajdziesz wiele modułów pasujących do siebie stylistycznie. Gdy dziecko jest małe, wystarczy ci łóżko, komoda, szafa i stolik, a gdy podrośnie, bez trudu uzupełnisz zestaw o pasujące biurko i półkę.

Maluchy uwielbiają łóżka w kształcie domków, statków i innych dziecięcych motywów, jednak zastanów się nad tym, czy na pewno warto – dziecko za kilka lat znudzi się motywem i będzie oczekiwała zmiany umeblowania. Jeśli zastanawiasz się, czy jako łóżko dla 3 latka możesz użyć już modelu piętrowego, to zaczekaj – jest polecany dopiero dla dzieci od 4-5 roku życia.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzen Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień